Mājas sargi pret sarkano gaili un citām nelaimēm

decembris 14, 2013

26.11.2008
Māja.Vide. Autors: Zigfrīds Dzedulis

Lai nelaime ietu garām, ikvienā mājā jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem un ugunsdzēšamajam aparātam vai - vēl labāk - ierīkotām apsardzes sistēmām.

Parasti pēc lielākiem ugunsgrēkiem, kuros gājuši bojā cilvēki un kuri radījuši lielus postījumus, pieprasījums pēc dūmu detektoriem pieaug, atzīst ugunsdrošības preču tirgotāji. Labāk tomēr negaidīt tādas nelaimes un laikus nodrošināties kaut vai ar pašu vienkāršāko detektoru, kas, pateicoties tajā iebūvētajam fotoelementam, "redzēs" uguns radītos dūmus un ar spalgu troksni brīdinās par tiem. Sarežģītākie un dārgākie detektori reaģē ne vien uz dūmiem, bet arī uz krasām temperatūras svārstībām, tāpat uz tvana, sašķidrinātās vai dabas gāzes noplūdi dzīvoklī vai mājā.

Visvienkāršākos, ar 9 voltu bateriju darbināmus, detektorus var nopirkt jebkurā ugunsdrošības preču veikalā. Ikvienai šādai ierīcei klāt ir arī pamācība, kurā latviešu valodā izskaidrots, kā tā darbojas un kur mājoklī tai būtu jāatrodas. Tās piestiprināšanai nav vajadzīga nekāda lielā māka, stāsta uzņēmuma "FN Serviss" mārketinga speciālists Helmuts Bēķis.

Pieejami dūmu detektori, kuri dod trauksmes signālu, tiklīdz telpā izplatās dūmi; detektori, kuri dod trauksmes signālu, ja temperatūra pārsniedz +56 C vai +90 C (izmanto tajās telpās, kur dūmu detektoru lietošana nav iespējama), un detektori, kas reaģē uz straujām temperatūras svārstībām (izmanto telpās, kur pastāvīgi ir augsta temperatūra).

Daži svarīgi ieteikumi

Latvijā dūmu detektorus neražo, bet ieved no ārzemēm, visbiežāk no Vācijas, Polijas vai Ķīnas. Pirms šādas ierīces iegādes jāpārliecinās, vai precei ir sertifikāts, kas apliecina tās atbilstību Eiropas Savienībā noteiktajām prasībām ugunsdrošības ierīcēm.

Katrā mājas vai dzīvokļa istabā ieteicams piestiprināt vienu dūmu detektoru, sniedz padomu Helmuts Bēķis. Ja dzīvoklī nolemts uzstādīt tikai vienu detektoru, tad tuvāk guļamistabai, piemēram, gaitenī. Ģimenes privātmājā dūmu detektori būtu vajadzīgi katrā mājas spārnā, citādi mājas iemītnieki pat nomodā var nedzirdēt briesmu signālu. To, vai mājā uzstādīto detektoru skaits ir pietiekams, īpašnieks var pārliecināties, pārbaudot detektoru darbībā. Ja detektora skaņas signāls nav dzirdams, tad ar jau uzstādīto nepietiek. Dzīvojamā mājā, garāžā, citās saimniecības ēkās var uzstādīt detektorus, kuri brīdinās par nelaimi kādā no telpām. Tā, piemēram, ja saimniecības ēkā sācies ugunsgrēks, tad briesmu signāls atskanēs arī mājā.

Dūmu detektors jāpiestiprina pie griestiem iespējami tuvāk telpas centram. Ja tas nav iespējams, tad var piestiprināt pie sienas aptuveni 15 cm attālumā no sienas un griestu salaiduma vietas.

Detektorus neiesaka uzstādīt virtuvēs, vannas istabās, līdzās krāsnīm vai kamīniem vai tuvu ventilācijas šahtām. Dūmi un tvaiks, gatavojot ēdienu virtuvē vai mazgājoties vannas istabā, var radīt viltus trauksmi. Līdzās ventilācijas šahtām uzstādīts detektors nedarbosies tāpēc, ka uguns radītie dūmi aizplūdīs prom.

Vismaz reizi gadā detektoram jānomaina baterija un jāiztīra no putekļiem, citādi ierīce nedarbosies. Tiesa, par vāju baterijas darbību detektors brīdinās ar skaņas signālu. Ierīces darbību var pārbaudīt, nospiežot tajā iemontētu testa taustiņu.

Lielākai drošībai - apsardzes sistēmas

Daudz lielāku drošību nekā dūmu detektori, kas var paglābt no nelaimes tikai tad, ja cilvēks dzird briesmu signālu, var sniegt tehniskās apsardzes sistēmas. Tajās vienā sistēmā ir apvienoti visdažādākie detektoru veidi, stāsta uzņēmuma "GSM Apsardze" klientu konsultantu nodaļas vadītājs Edijs Zvejnieks. Tā, piemēram, šie detektori ne tikai brīdina par dūmiem, karstumu un tvanu, bet arī par durvju atvēršanu, jebkādu kustību telpās, zvaniem pie durvīm, logu stikla saplīšanu, applūšanu un citām stihiskām nelaimēm vai svešu cilvēku ļaunprātībām. Ar šādas apsardzes sistēmas palīdzību cilvēks var pasargāt sevi un savu īpašumu.

Bezvadu apsardzes sistēmas ir vienkārši uzstādāmas (to uzstādīšanai nav nepieciešama caurumu urbšana sienās), par jebkurām briesmām tās brīdina ar skaņu signāliem telpās vai ārpus tām, turklāt var pārraidīt briesmu signālus mājokļa īpašniekam uz viņa mobilo tālruni. Sistēmai var pieslēgt līdz pat astoņiem mobilo tālruņu numuriem, tādējādi brīdinot vairākus ģimenes locekļus vienlaikus. Tiklīdz iedarbojas kāds no 32 detektoriem, aptuveni 10 sekundēs īpašnieks saņem tālrunī īsziņu. Tajā redzams, kurš detektors kurā telpā iedarbojies, tātad kāds ir apdraudējums. Divas signalizācijas sistēmas iekārtas ir pievienotas elektriskajai strāvai, taču spēj arī 24 stundas darboties no akumulatora.

Mājokļa apsardzei izmanto arī sistēmas, kas darbojas ar vadiem, stāsta uzņēmuma "G4S" tirdzniecības pārstāvis Gatis Bukovskis. Dažreiz cilvēki taujā: "Vai zaglis nevar sabojāt šo sistēmu, pārgriežot elektrības vadus?" Taču tas viņam neko nedod. Sistēma ir aprīkota ar akumulatoriem, kuri to darbina vēl 24 stundas. Tiklīdz vads ir pušu, uzņēmumā atskan trauksmes zvans, un apsardzes pārstāvis nekavējoties brauc uz notikuma vietu.

Par ugunsdrošību jāatbild pašiem

No 2008. gada 1. marta ir spēkā Ministru kabineta noteikumi par būvju ugunsdrošību. Tajos noteikts, ka dzīvojamās ēkās obligāti jābūt dūmu detektoriem. Kā skaidro Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes automātikas sektora priekšnieks Viktors Ruļovs, dienests uzrauga dūmu detektoru ieviešanu tikai atjaunotajās ēkās un jaunbūvēs, bet citās to uzstādīšana ir pašu īpašnieku ziņā.

Pērn no Latvijā reģistrētajiem 10 179 ugunsgrēkiem 3711 notikuši dzīvokļos un mājās. No šā gada oktobrī reģistrētajiem 478 ugunsgrēkiem gandrīz puse - 228 - izcēlušies dzīvojamās mājās. Pats izplatītākais ugunsgrēku izcelšanās iemesls - cilvēku nevīžīga, vieglprātīga rīcība ar uguni, vēsta VUGD preses sekretāre Inga Vetere. Diemžēl ik gadu valstī ugunsgrēkos zaudē dzīvību caurmērā 250 cilvēku. Apmēram puse nelaimīgo miruši nevis no apdegumiem vai sadegot, bet nosmokot dūmos, kuri rodas, degot dažādiem sadzīves priekšmetu sintētiskiem materiāliem. Bojā gājušo skaits varētu būt daudz mazāks, ja viņi laikus būtu saņēmuši brīdinājumu par briesmām. Tāpēc, kā uzskata Inga Vetere, dūmu detektori vai apsardzes sistēmas ir vajadzīgi ikvienā dzīvoklī vai mājā!

E-veikals