Gandrīz ik dienu dzirdam par kārtējo ugunsnelaimi, kas paņem sev līdzi cilvēku dzīvību, tomēr tikai nedaudz aizdomājas, ka tas var skart arī viņus. Kā liecina statistika, lielākās nāves gadījumus izraisa nosmakšana dūmos, nevis pati uguns, tāpēc svarīgi laikus uzzināt par ugunsnelaimi.

Jūsu ērtībām esam sagatavojuši Ceļvedi – palīgu dūmu detektoru izvēlēto un lietošanā . Izprintējiet to un novietojiet labi redzamā vietā, lai nepieciešamības gadījumā tajā varētu ielūkoties.

Dūmu detektori jeb bezvadu dūmu detektori ir autonomas ar baterijām darbināmas ierīces, kas brīdinās par gaidāmo nelaimi un ļaus novērst. Tās ir indikators ar fotoelektronisku dūmu atpazīšanas ietaisi, kas, fiksējot konkrētu dūmu koncentrāciju telpā, sāk signalizēt. Skaņa ir tik spalga, ka var atmodināt arī cieši aizmigušu cilvēku.

Tirgū tiek piedāvāti Vācijā, Somijā, Polijā, Korejā un citās valstīs ražoti dūmu detektori, taču tie būtiski neatšķiras – galvenais to kvalitātes rādītājs ir CE marķējums, kas apliecina atbilstību Eiropas Savienības pastāvošajām prasībām. Nav īpašas atšķirības vai pērkat dūmu detektoru par desmit vai trīsdesmit eiro, jo drošības ziņā tie ir analoģiski.

Atcerieties! No 2020.gada 1.janvāra Ugunsdrošības noteikumu prasības nosaka to, ka visos mājokļos – gan privātmājās, gan dzīvokļos – ir jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājās papildus jānodrošina arī ugunsdzēsības aparāts.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dūmu detektoru veidi

Kā veikalos, tā arī internetā var iegādāties dažādus dūmu un gāzes detektorus. Populārākie un pieprasītākie ir dūmu detektori, kas tautā un profesionāļu vidū bieži tiek saukti arī par lokāliem dūmu detektoriem. Savā būtībā dūmu detektors ir efektīva ierīce, kas brīdinās par gaidāmo nelaimi un ļaus to novērst.

Kā tie darbojas? Tie fiksē konkrētu dūmu koncentrāciju telpā un sāk signalizēt ar spalgu skaņu, ko sadzirdēs mājās visi un uzmodinās arī cieši aizmigušu cilvēku. Tāpat, ja paši mājas saimnieki būs devušies prom no mājām, ir liela iespēja, ka šādu spalgo signālu sadzirdēs kaimiņi, kas varēs izsaukt papildus palīdzību ugunsgrēka novēršanai. Jāatceras, ka lokālie dūmu detektori ir paredzēti tikai lietošanai iekštelpās.

Taču der zināt, ka bez dūmu detektoriem pastāv arī citi detektoru veidi. Ja drošības nolūkos vēlies ierīkot ierīces, kas brīdinātu par dūmu koncentrāciju virtuvē vai katlu telpā, iespējams iegādāties arī specializētus detektorus, kas dos signālu tikai īpašos gadījumos un neizraisīs viltus trauksmi, piemēram, kas radušies gatavojot pārtiku uz pannas, kaut ko piededzinot. Šādām telpām būs piemēroti siltuma jeb termodetektori vai kombinētie gāzes detektori, kas dos signālu par konkrētu gāzes koncentrāciju telpā vai temperatūras svārstībām.

Dūmu detektoru papildu iespējas

Lapa fn serviss dūmu detektori

Dārgākajām dūmu detektoru ierīcēm iespējamas dažas ekstras, piemēram, vairāku detektoru savienošana vienā sistēmā. Šo trauksmes ierīču uzstādīšanai iespējams būs nepieciešama profesionāļu palīdzība vai konsultācija, jo īpaši gadījumā, ja paredzēts dūmu detektoru sistēmu piesaistīt apsardzes firmas kopējā sistēmā.

Patērētājiem, kam svarīgi, lai dūmu detektors pildītu ne vien drošības funkciju, bet arī papildinātu interjeru, patiks slavenu dizaineru veidoti dūmu detektori dažādās variācijās. Šobrīd Latvijā ir iespējams iegādāties Somijas ražotāja Jalo Helsinki dūmu detektorus, kas ir pasaulē slavenu dizaineru Paola Suhonen un Harri Koskinen mākslas darbi.

Krāsu paletē var izvēlēties dažādu krāsu dūmu detektorus – tradicionāli baltus, pelēkus, rozā, dzeltenus, zaļus, tirkīzzilus, sudrabpelēkus un melnus detektorus.

Proti, mūsdienās drošības risinājumi ir savietoti ar skaistumu un izsmalcinātu gaumi.

Kur izvietot dūmu detektoru?

Viens dūmu detektors ir paredzēts 25-30 m2 telpai, ja vien ražotāja instrukcijā nav norādīts citādi. Ja telpā ir kāda starpsiena, ari ieteicams izvietot papildu dūmu detektoru, jo dūmi nemēdz apiet šķēršļus. Šos detektorus montē vietās, kur tie visātrāk reaģētu uz degšanas produktiem.

Lai ugunsdrošības ierīce būtu efektīgāka, to novieto visaugstākajā punktā telpas centrā. Vislabāk izvietot vienu dūmu detektoru katrā telpā, izņemot, protams, tās, kurās varētu rasties viltus trauksmes, piemēram, virtuve vai vannas istaba. Ņemiet vērā arī to, ka no dūmu detektora nebūs labuma, ja tos novietos tuvu ventilācijas iekārtām, jo tās izkliedēs dūmus, ja tādi būs radušies, un aizkavēs detektora impulsu.

Nav arī ieteicams detektoru novietot kādā no griestu stūriem, jo tur dūmi nonāks vēlāk. Tomēr katram dūmu detektoram tehniskajā aprakstā jābūt norādītiem tā ekspluatācijas galvenajiem raksturlielumiem: kontrolējamai platībai (maksimāli tā var sasniegt līdz 60 m2), maksimālajam telpas augstumam (līdz 5 m), maksimālajam attālumam līdz nākamajam dūmu detektoram (ap 8 m), minimālajam attālumam no gaismas ķermeņiem un ventilatoriem (ap 1 m) un no sienām (vismaz 0,5 m).

Visefektīgākā pārbaude, vai dūmu detektori izvietoti pietiekamā daudzumā, ir pārliecināties par ierīces signāla dzirdamību visā mājā vai dzīvoklī. Ja signāls nav pietiekami dzirdams visās telpās, jāizvieto papildus ierīces.

Kā uzstādīt dūmu detektoru?

Fn serviss kur jāizvieto dūmu detektori

Dūmu detektors ir samērā vienkārša ierīce. Ja to iegādāsies, komplektā līdzi būs arī baterija (Kronas tipa 9V baterija, vai parastās pirkstiņu baterijas  – atkarībā no modeļa) un skrūves piestiprināšanai.

Dūmu detektoriem, kuru bateriju darba mūžs ir 5, 10 vai 12 gadi, komplektā nāk līdzi litija baterijas.

Dūmu detektoriem ar darbības mūžu 10 vai 12 gadi baterijas parasti ir iebūvētas, un tās nav iespējams nomainīt uz jaunām.

Pie griestiem vai pie sienas piestiprina dūmu detektora bāzi jeb plati, kura nemainīgi tur atradīsies visu laiku. Kad tas izdarīts, dūmu sensoru pārbauda ar testa taustiņu. To var izdarīt, stingri nospiežot testa pogu vismaz uz piecām sekundēm. Daudzi ražotāji ir padomājuši arī par to, lai dūmu detektoru montāža sagādātu arvien mazākas raizes. Līdzās skrūvēm, šobrīd dūmu detektoriem komplektā jau tiek piedāvātas divpusējās lentes vai magnētu montāžas plāksnes, kas patiesi atvieglo dūmu detektoru montāžas procesu.

Lai varētu būt droši par to, ka dūmu detektors ir darba režīmā, tas ir jātestē. Ideālā variantā dūmu detektoru vajadzētu testēt 1 reizi nedēļā, nospiežot Testēšanas pogu.

Dūmu trauksmes iekārta izdos trīs īsus skaņas signālus, kuriem sekos divu sekunžu pauze, un tad tas atkārtosies. Trauksme var skanēt vēl dažas sekundes pēc testa pogas atlaišanas. Šādi testēt iekārtu vēlams pēc atgriešanās no garāka atvaļinājuma vai kad mājās vairākas dienas neviena nav bijis.

Pēdējā uzstādīšanas procesa darbība ir detektora pieskrūvēšana pie piestiprinājuma plates, ko var vienkārši izdarīt, tikai pagriežot to pulksteņrādītāja virzienā. Pats detektors neaizņem daudz vietas – lielākie no tiem ir ar 19 cm plati.

Lai dūmu detektora darbība būtu nevainojama, svarīgi ir nomainīt tā bateriju, kad tas ir nepieciešams, kā arī periodiski iztīrīt to. Dūmu detektora baterijas kalpošanas laiks parasti ir norādīts ražotāja instrukcijā un tas var būt no 1 līdz 12 gadiem. Ir dūmu detektori, kas paši ar īpašu skaņas signālu atgādina par nepieciešamību nomainīt bateriju, tomēr tie ir salīdzinoši dārgi modeļi. Lētākiem modeļiem ik pēc laiciņa iedegas sarkana lampiņa, kas liecina par detektora darbību, – ja tā nedeg, tas nozīmē, ka baterija ir tukša.

Dūmu detektora tīrīšana ir tikpat vienkārša kā visa šī ierīce, nekā lieka vai sarežģīta. Dūmu trauksmes iekārta jātīra aptuveni reizi mēnesī. Tīrīšana nozīmē putekļu un netīrumu izpūšanu no ierīces, lai tie netraucētu tās darbību. Šo procedūru var veikt ar mehānisku gaisa pūšanas ierīci, iztīrot dūmu trauksmes iekārtas visas puses. Proti, dūmu detektora tīrīšanai palīdzēs putekļu sūcējs.

Kad iedarbojas trauksmes signāls?

Ja telpā dūmu koncentrācija kļūst veselībai bīstama, dūmu detektors iedarbojas un dod signālu. Trauksmes skaņas dūmu detektors var izdot tikai tad, kad tās konstatē dūmus, tāpēc ļoti svarīga ir ierīces pareiza uzstādīšana.

Dūmu trauksmes ierīces konstatē sadegšanas daļiņas, bet nekonstatē karstumu gaisā, liesmu vai gāzi. Ja, pārbaudot telpu, noskaidrojas, ka tas bijis viltus trauksmes signāls (telpā ieklīduši cigarešu dūmi, pastiprināta putekļu koncentrācija vai virtuvē piedeguša ēdienu dūmi), nekavējoties ir jāizvedina telpas. Dārgākiem detektoriem ir pieejama funkcija “Klusums”, kuru aktivizējot ir iespējams iegūt 5 – 8 minūtes, lai izvēdinātu telpas un tiktu vaļā no viltus trauksmes izraisītāja. Protams, kā risinājums ir noskrūvēt ierīci no bāzes, izņemt bateriju, lai spalgais signāls apklust. Tad vajadzētu novērst cēloni, kas izraisījis detektora skaņas signāla ieslēgšanos, iztīrīt ierīci un uzstādīt to atpakaļ. Pēc atkārtotas uzstādīšanas obligāti pārbaudiet detektoru, vai tas ir darba kārtībā, nospiežot Testēšanas pogu.

Kur iegādāties kvalitatīvus dūmu detektorus?

Lai gan detektori tiek piedāvāti dažādos veikalos, visdrošāk tos iegādāties specializētos veikalos, kas piedāvā ugunsdrošības inventāru. Daudzi jau paguvuši novērtēt “FN-Serviss” plašo piedāvājumu, kurā ietilpst ne vien tradicionālie dūmu detektori, bet arī  Jalo Helsinki dūmu detektori, gāzes detektori ar releju un tvana gāzes detektori.

Tie ir atšķirīga dizaina un krāsu, kā arī pieejami par dažādām cenām, tādēļ katrs var izvēlēties tādu, kas visvairāk atbilst mājsaimniecības budžeta iespējām.

Ja nezini, pie kā vērsties, lai saprastu, kāds  ugunsdrošības risinājums ir  vispiemērotākais  konkrētajai telpai, konsultējies ar speciālistiem. FN-Serviss ir uzticams sadarbības partneris šādu jautājumu risināšanā, jo tas savā jomā ierindojas starp vadošajiem drošības speciālistiem Baltijā. Tas sniedz plaša spektra pakalpojumus un nepieciešamās iekārtas ugunsdrošībā, darba aizsardzībā un drošības sistēmu jomā.

12
Printēt lapu
E-veikals