Sazinies ar mums

Dūmu detektori

September 22, 2015

Gandrīz ik dienu dzirdam par kārtējo ugunsnelaimi, kas paņem sev līdzi cilvēku dzīvību, tomēr tikai nedaudzi aizdomājas, ka tas var skart arī viņus. Kā liecina statistika, lielākoties nāves gadījumus izraisa nosmakšana dūmos, nevis pati uguns, tāpēc svarīgi laikus uzzināt par ugunsnelaimi.

 

Dūmu detektori jeb bezvadu dūmu detektori ir autonomas ar baterijām darbināmas ierīces, kas brīdinās par gaidāmo nelaimi un ļaus to novērst. Tās ir aprīkotas ar fotoelektronisku dūmu atpazīšanas ietaisi, kas, fiksējot konkrētu dūmu koncentrāciju telpā, sāk signalizēt. Skaņa ir tik spalga, ka var atmodināt arī cieši aizmigušu cilvēku.

Tirgū tiek piedāvāti Vācijā, Somijā, Polijā, Korejā un citās valstīs ražoti dūmu detektori, taču tie būtiski neatšķiras - galvenais to kvalitātes rādītājs ir CE marķējums, kas apliecina atbilstību Eiropas Savienības pastāvošajām prasībām. Nav īpašas atšķirības vai pērkat dūmu detektoru par desmit vai trīsdesmit eiro, jo drošības ziņā tie ir analoģiski.

Dūmu detektoru veidi

Kā veikalos, tā arī internetā var iegādāties dažādus dūmu un gāzes detektorus. Populārākie un pieprasītākie ir dūmu detektori, kas tautā un profesionāļu vidū bieži tiek saukti arī par autonomiem dūmu detektoriem. Savā būtībā dūmu detektors ir efektīva ierīce, kas brīdinās par gaidāmo nelaimi un ļaus to novērst. Dūmu detektori jeb bezvadu dūmu detektori ir autonomas, ar baterijām darbināmas ierīces, kas ir aprīkotas ar fotoelektronisku dūmu atpazīšanas ietaisi.

Kā tie darbojas? Tie fiksē konkrētu dūmu koncentrāciju telpā un sāk signalizēt ar spalgu skaņu, ko sadzirdēs mājās visi un uzmodinās arī cieši aizmigušu cilvēku. Tāpat, ja paši mājas saimnieki būs devušies prom no mājām, ir liela iespēja, ka šādu spalgo signālu sadzirdēs kaimiņi, kas varēs izsaukt papildus palīdzību ugunsgrēka novēršanai. Jāatceras, ka autonomie dūmu detektori ir paredzēti tikai lietošanai iekštelpās.

Taču der zināt, ka bez dūmu detektoriem pastāv arī citi detektoru veidi. Ja drošības nolūkos vēlies ierīkot ierīces, kas brīdinātu par dūmu koncentrāciju virtuvē vai katlu telpā, iespējams iegādāties arī specializētus detektorus, kas dos signālu tikai īpašos gadījumos un neizraisīs viltus trauksmi, piemēram, kas radušies gatavojot pārtiku uz pannas, kaut ko piededzinot. Šādām telpām būs piemēroti siltuma jeb termodetektori vai kombinētie gāzes detektori, kas dos signālu par konkrētu gāzes koncentrāciju telpā vai temperatūras svārstībām.

Dūmu detektoru papildu iespējas

Lapa fn serviss dūmu detektori

Dārgākajām dūmu detektoru ierīcēm iespējamas dažas ekstras, piemēram, vairāku detektoru savienošana ar kabeļiem. Šo trauksmes ierīču uzstādīšanai nepieciešama profesionāļu palīdzība, jo tās jāsavieno vienotā tīklā, kas nodrošina ierīču vienotu signalizēšanas darbību un to, ka trauksme tiek izziņota arī apsardzes firmas kopējā sistēmā. Slavenu dizaineru veidotus dūmu detektorus dažādās variācijās nav iespējas iegādāties, tomēr pastāv nelielas izvēles iespējas. Krāsu paletē var izvēlēties galvenokārt triju krāsu dūmu detektorus - tradicionāli baltus, pelēkus un melnus, kas ir mazāk populāri.

Kur izvietot dūmu detektoru?

Viens dūmu detektors ir paredzēts 25-30 m2 telpai. Ja telpā ir kāda starpsiena, ari ieteicams izvietot papildu dūmu detektoru, jo dūmi nemēdz apiet šķēršļus. Šos detektorus montē vietās, kur tie visātrāk reaģētu uz degšanas produktiem.

Lai ugunsdrošības ierīce būtu efektīgāka, to novieto visaugstākajā punktā telpas centrā. Vislabāk izvietot vienu dūmu detektoru katrā telpā, izņemot, protams, tās, kurās varētu rasties viltus trauksmes, piemēram, virtuve. Ņem vērā, ka no dūmu detektora nebūs labuma, ja tos novietos tuvu ventilācijas iekārtām, jo tās izkliedēs dūmus, ja tādi būs radušies, un aizkavēs detektora impulsu.

Nav arī ieteicams detektoru novietot kādā no griestu stūriem, jo tur dūmi nonāks vēlāk. Tomēr katram dūmu detektoram tehniskajā aprakstā jābūt norādītiem tā ekspluatācijas galvenajiem raksturlielumiem: kontrolējamai platībai (maksimāli tā var sasniegt līdz 60 m2), maksimālajam telpas augstumam (līdz 5 m), maksimālajam attālumam līdz nākamajam dūmu detektoram (ap 8 m), minimālajam attālumam no gaismas ķermeņiem un ventilatoriem (ap 1 m) un no sienām (vismaz 0,5 m).

Visefektīgākā pārbaude, vai dūmu detektori izvietoti pietiekamā daudzuma, ir pārliecināties par ierīces signāla dzirdamību visā mājā vai dzīvoklī. Ja signāls nav pietiekami dzirdams visās telpās, jāizvieto papildus ierīces.

Kā uzstādīt dūmu detektoru?

Fn serviss kur jāizvieto dūmu detektori

Dūmu detektors ir samērā vienkārša ierīce. Ja to iegādāsies, komplektā līdzi būs arī baterija (Krona tipa 9V baterija vai arī parastās pirkstiņu baterijas - atkarībā no modeļa) un skrūves piestiprināšanai.

Pie griestiem vai pie sienas piestiprina dūmu detektora bāzi jeb plati, kura nemainīgi tur atradīsies visu laiku. Kad tas izdarīts, dūmu sensoru pārbauda ar testa taustiņu. To var izdarīt, stingri nospiežot testa pogu vismaz uz piecām sekundēm.

Dūmu trauksmes iekārta izdos trīs īsus skaņas signālus, kuriem sekos divu sekunžu pauze, un tad tas atkārtosies. Trauksme var skanēt vēl dažas sekundes pēc testa pogas atlaišanas. Šādi testēt iekārtu vēlams pēc atgriešanās no garāka atvaļinājuma vai kad mājās vairākas dienas neviena nav bijis.

Pēdējā uzstādīšanas procesa darbība ir detektora pieskrūvēšana pie piestiprinājuma plates, ko var vienkārši izdarīt, tikai pagriežot to pulksteņrādītāja virzienā. Pats detektors neaizņem daudz vietas - lielākie no tiem ir ar 15 cm diametru.

Lai dūmu detektora darbība būtu nevainojama, svarīgi ir nomainīt tā bateriju, kad tas ir nepieciešams, kā arī periodiski iztīrīt to. Dūmu detektora baterijas kalpošnas laiks parasti ir norādīts ražotāja instrukcijā un tas var būt no 1 līdz 10 gadiem. Ir dūmu detektori, kas paši ar īpašu skaņas signālu atgādina par nepieciešamību nomainīt bateriju, tomēr tie ir salīdzinoši dārgi modeļi. Lētākiem modeļiem ik pēc laiciņa iedegas sarkana lampiņa, kas liecina par detektora darbību, - ja tā nedeg, tas nozīmē, ka baterija ir tukša.

Dūmu detektora tīrīšana ir tikpat vienkārša kā visa šī ierīce, nekā lieka vai sarežģīta. Dūmu trauksmes iekārta jātīra aptuveni reizi mēnesī. Tīrīšana nozīmē putekļu un netīrumu izpūšanu no ierīces, lai tie netraucētu tās darbību. Šo procedūru var veikt ar mehānisku gaisa pūšanas ierīci, iztīrot dūmu trauksmes iekārtas visas puses.

Kad iedarbojas trauksmes signāls?

Ja telpā dūmu koncentrācija kļūst veselībai bīstama, dūmu detektors iedarbojas un dod signālu. Trauksmes skaņas dūmu detektors var izdot tikai tad, kad tās konstatē dūmus, tāpēc ļoti svarīga ir ierīces pareiza uzstādīšana.

Dūmu trauksmes ierīces konstatē sadegšanas daļiņas, bet nekonstatē karstumu gaisā, liesmu vai gāzi. Ja, pārbaudot telpu, noskaidrojas, ka tas bijis viltus trauksmes signāls (telpā ieklīduši cigarešu dūmi, pastiprināta putekļu koncentrācija vai virtuvē piedeguša ēdienu dūmi), nekavējoties jāizskrūvē ierīce no bāzes un jāizņem baterija, lai spalgais signāls apklust. Tad vajadzētu novērst cēloni, kas izraisījis detektora skaņas signāla ieslēgšanos, iztīrīt ierīci un uzstādīt to atpakaļ.

Kur iegādāties kvalitatīvus dūmu detektorus?

Lai gan detektori tiek piedāvāti dažādos veikalos, visdrošāk tos iegādāties specializētos veikalos, kas piedāvā ugunsdrošības inventāru. Daudzi jau paguvuši novērtēt "FN-Serviss" plašo piedāvājumu, kurā ietilpst ne tikai tradicionālie dūmu detektori, bet arī gāzes detektori ar releju un tvana gāzes detektori.

Tie ir atšķirīga dizaina un krāsu, kā arī pieejami par dažādām cenām, tādēļ katrs var izvēlēties tādu, kas visvairāk atbilst mājsaimniecības budžeta iespējām.

Ja nezini, pie kā vērsties, lai saprastu, kāds  ugunsdrošības risinājums ir  vispiemērotākais  konkrētajai telpai, konsultējies ar speciālistiem. "FN-Serviss" ir uzticams sadarbības partneris šādu jautājumu risināšanā, jo tas savā jomā ierindojas starp vadošajiem drošības speciālistiem Baltijā. Tas sniedz plaša spektra pakalpojumus un nepieciešamās iekārtas ugunsdrošībā, darba aizsardzībā un drošības sistēmu jomā.

E-veikals