Dūmu detektors izglābs Tavu dzīvību, iesaka FN-SERVISS

jūnijs 30, 2015
„Mūsu moderno mājokļu iekārtojumos tiek izmantoti daudz dažādi mākslīgi materiāli, kas degot izdala ļoti kaitīgas vielas. Nav nemaz jābūt lielam ugunsgrēkam, lai, ieelpojot šādus dūmus, cilvēks nosmaktu,” uzsver FN-Serviss vadītājs E.Rozentāls. Lokālais dūmu detektors ir ierīce, kas laicīgi brīdina par degšanas sākšanos, tādējādi pasargājot no materiālajiem zaudējumiem. Tikko ierīcē ieplūst dūmi, reaģē detektora iekšpusē esošais fotoelektroniskais sensors un sāk darboties trauksmes signāls 85 dB skaļumā. Jāzina, ka dūmu detektors neuztver gāzi, karstumu vai liesmu. Turklāt detektoram jābūt pareizi uzstādītam. Dūmu detektori paredzēti uzstādīšanai dzīvojamās mājas vai dzīvokļos, tie nav paredzēti izmantošanai komercēkās (noliktavās, viesnīcās, tirdzniecības telpās u.c.). Dūmu detektoru vidējā cena ir no 7 – 11 EUR.
Dūmu detektoru vislabāk montēt telpas vidū pie griestiem
Lai telpas būtu visaptveroši pasargātas, dūmu detektori jāuzstāda visās telpās, gaiteņos, priekšnamos un pagrabos. Tiem obligāti jābūt uzstādītiem vismaz katrā stāvā un katrā guļamtelpā un gaiteņos guļamtelpu tuvumā. Dūmu detektorus nedrīkst uzstādīt virtuvē (jo tad ierīce reaģēs uz „parastiem” dūmiem no ēst gatavošanas procesa), vannas istabās (ierīce reaģēs uz mitruma tvaikiem) un vietās tuvu pie ventilācijas iekārtām, jo tās var radīt traucējumus dūmu detektoru darbībai. FN-Servisa eksperti arī norāda, ka detektorus nevajadzētu likt istabu stūros, vai pie telpas sienas, jo dūmiem piemīt „īpatnība” koncentrēties telpas vidū un telpu stūros ir „mirušā zona”, kur dūmi nepiekļūst. Visefektīvākā detektora montāžas vieta ir telpas vidus pie griestiem. Ja tas nav iespējams, tad ne tuvāk kā 10cm no ikviena stūra vai sienas.
Dūmu detektors jāpārbauda regulāri
Dūmu detektors darbojas ar 9V bateriju, kas standartā kalpo aptuveni vienu gadu. Kad baterijas kalpošanas laiks tuvojas beigām, dūmu detektors ik pēc 32 sekundēm raida pīkstošu signālu. Savukārt par to, vai detektors ir lietošanas kārtībā, pārliecinās nospiežot un uz brīdi paturot pārbaudes pogu līdz atskan trauksmes signāls. Šis ir vienīgais veids, kā pārliecināties, ka detektors darbojas. FN-Serviss atgādina, ka šāda darbību ieteicams būtu veikt katru nedēļu. Savukārt vismaz reizi gadā detektors ir jānotīra ar putekļusūcēju, ierīce jānoņem no griestiem un ar mitru lupatiņu jānotīra plastmasas daļas. Pēc detektora uzmontēšanas, obligāti veicama pārbaude, vai tas ir atkal lietošanas kārtībā.  
E-veikals