dumu detektors svetku

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika katru dienu papildinās ar aizvien jauniem ierakstiem. Pārlūkojot ugunsgrēku iemeslus, nākas secināt, ka Adventes, Ziemassvētku un Jaungada svinību laikā šie cēloņi nedaudz atšķiras no ugunsnelaimju ierosinātājiem citos gadalaikos.

 

Sveču liesmiņas nes prieku un liek arī uzmanīties

 

Ziemā viens no biežākajiem ugunsgrēku cēloņiem ir bez uzraudzības atstātas degošas sveces viegli uzliesmojošos interjera rotājumos – eglītēs un Adventes vainagos. Piemēram, kādam uzņēmumam biroja telpu aizdegšanās no nenodzēstas sveces Adventes vainagā radīja 20 tūkstošus eiro lielus zaudējumus. Tāpat Adventes vainagā iedegtu un nepieskatītu sveču dēļ ugunsgrēks izcēlās kādas mājas bērnistabā, radot apmēram 1000 eiro lielus zaudējumus. Par laimi, ģimene šo aizdegšanos diezgan ātri pamanīja. Uguni izdevās operatīvi nodzēst, un šajā negadījumā cieta tikai telpa un mantas, bet ne cilvēki.

 

Ap gadu miju ugunsnelaimju skaits jūtami pieaug – par aptuveni 20 %. Tas arī ir iemesls, kāpēc tieši Ziemassvētku laikā ugunsdzēsēji biežāk atgādina par nepieciešamību ikvienā mājā uzstādīt dūmu detektorus.

 

Dūmu detektori ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā laikus novērst ugunsnelaimi. Ja radies sadūmojums, detektori signalizē par iespējamajām briesmām, tādējādi palīdzot pasargāt cilvēkus un mājas no uguns briesmām. Dūmu detektori ļauj ātrāk pamanīt degšanu, dodot iespēju ātrāk sākt liesmu dzēšanu un līdz ar to arī ciest mazākus zaudējumus. Turklāt, ja īpašums būs apdrošināts, tad negadījumā radušos zaudējumu segšanu uzņemsies apdrošinātājs, tā pasaudzējot privātpersonas vai uzņēmuma budžetu no negaidītiem un reizēm ļoti lieliem tēriņiem.

 

Ugunsnelaimes rada lielus zaudējumus

 

Apdrošināšanas kompānijas “Seesam Insurance AS” Latvijas filiāles statistika liecina, ka ugunsgrēks ir tas risks, kas mājsaimniecībām rada vislielākos materiālos zaudējumus. Ieskatam informācija par dažiem pēdējā laikā notikušiem ugunsgrēkiem, kurus pieteikuši “Seesam” klienti.

 

Ļoti lielu zaudējumu atlīdzību – gandrīz 186 tūkstošus eiro – “Seesam” izmaksāja pēc ugunsgrēka kādā plašā mansarda dzīvoklī. Ugunsgrēks izcēlās pēc elektrības īssavienojuma, un dzīvoklis pilnībā izdega.

 

Vairāk nekā 86 tūkstošus eiro liela atlīdzība tika izmaksāta pēc ugunsgrēka kādā privātmājā, kurai nodega jumta konstrukcijas, tika bojāta apdare, kā arī uguns dzēšanas laikā tika applūdinātas vairākas telpas.

 

Gandrīz 9000 eiro liela atlīdzība tika izmaksāta pēc ugunsgrēka, kas izcēlās kāda dzīvokļa vienā no istabām – apdrošinātājs sedza zaudējumus par uguns sabojātajām drēbēm, mēbelēm un citām istabā cietušajām mantām, kas pēc ugunsgrēka vairs nebija lietojamas un kuru vietā bija jāiegādājas jaunas.

 

Liesmas no garāžā aizdegušās automašīnas pārsviedās uz māju un sabojāja arī tās iekštelpu apdari. Pēc šī ugunsgrēka “Seesam” klientam izmaksāja gandrīz 7500 eiro lielu atlīdzību.

 

Ugunsnelaimi daudzdzīvokļu namā var izraisīt arī no augšējā stāva nosviests izsmēķis – kādam no “Seesam” klientiem pēc šādas kaimiņa nevērības sadega balkonā novietotās mantas, kā arī cieta virtuve, kurā liesmas iekļuva pa atvērto logu. Apdrošinātājs cietušajam dzīvokļa īpašniekam atlīdzībā izmaksāja gandrīz 4000 eiro.

 

Diezgan jūtamus zaudējumus var radīt arī uz plīts gatavota ēdiena aizdegšanās vai bojāta sadzīves elektrotehnika. Piemēram, kāda ģimene vakarā pirms gulētiešanas ieslēdza trauku mazgājamo mašīnu. Pēc īsa brīža, sajūtot dūmu smaku, mājinieki sāka meklēt cēloni un atklāja, ka virtuve ir pilna ar dūmiem un trauku mašīna deg ar atklātu liesmu. Uguni izdevās ātri nodzēst ar mājā esošajiem ugunsdzēšamajiem aparātiem, taču ugunsgrēkā neatgriezeniski bija sabojāta ne tikai trauku mazgājamā mašīna, bet arī iebūvētā plīts virsma. Tāpat bija nokvēpušas sienas vairākās telpās, un tām bija nepieciešams remonts. Lai novērstu ugunsgrēka sekas un iegādātos jaunu sadzīves tehniku, “Seesam” klientam izmaksāja apdrošināšanas atlīdzību vairāk nekā 6000 eiro apmērā.

 

Analizējot šos un vēl daudzus citus gadījumus, kuros postījumus radījusi uguns, “Seesam” eksperti secinājuši, ka gadījumā, ja telpas būtu bijušas aprīkotas ar dūmu detektoriem, trauksmes signalizācijas troksnis būtu pievērsis tuvumā esošo cilvēku uzmanību, ugunsnelaime tiktu pamanīta ātrāk, līdz ar to arī uguns radītie zaudējumi, visticamāk, būtu bijuši mazāki.

 

Tāpēc arī mēs vēlamies īsumā atgādināt pašu galveno par dūmu detektoriem.

 

Dūmu detektors – vienkārša un efektīva iekārta

 

Autonomie dūmu detektori ir efektīvas ar baterijām darbināmas ierīces, kas brīdina par iespējamo nelaimi un ļauj to novērst. Detektora signāls ieslēdzas, kad ierīces fotoelektroniskais indikators telpā fiksē konkrētu dūmu koncentrāciju. Ierīces skaņa ir tik spalga, ka var atmodināt arī cieši aizmigušu cilvēku. Tirdzniecībā pieejami dažāda cenu līmeņa detektori, taču kopumā tie būtiski neatšķiras. Galvenais, kam jāpievērš uzmanība, ir CE marķējums – tas arī ir galvenais detektora kvalitātes rādītājs, kas apliecina ierīces atbilstību Eiropas Savienībā noteiktajām prasībām.

 

Viens dūmu detektors ir paredzēts 25 līdz 30 kvadrātmetrus plašai telpai. Ar detektoru vēlams aprīkot katru telpu, bet, ja telpā ir kāda starpsiena, ierīci ieteicams izvietot telpas abās pusēs un pēc iespējas visaugstākajā punktā telpas centrā. Dūmu detektoru nevajadzētu novietot tuvu ventilācijas iekārtām, jo tās dūmus izkliedēs un aizkavēs detektora impulsu. Lai pārliecinātos, vai dūmu detektori telpās uzstādīti pietiekamā daudzumā, ir jāpārbauda signāla dzirdamība visā mājā vai dzīvoklī.

 

Plašāka informācija par dūmu detektoriem, to uzstādīšanu un apkopi atrodama FN-SERVISS  mājaslapā.

 

Mūsu rīcībā šobrīd nav precīzas informācijas, cik mājās, dzīvokļos, birojos un garāžās jau ir uzstādīti dūmu detektori. Mēs arī nevaram pateikt, cik mājokļos un darba telpās to šobrīd vēl nav. Tāpat vismaz pagaidām ne ugunsdzēsēji, ne apdrošinātāji nav izveidojuši kopēju datu bāzi, kurā pēc ugunsgrēku vietu apsekošanas tiktu fiksēts, vai telpās ir vai nav bijis uzstādīts dūmu detektors. Taču domājams, ka, pateicoties ugunsdzēsēju iniciatīvai, drošības ekspertu  un apdrošinātāju interesei, sabiedrības atbalstam un ikviena veselajam saprātam, tuvāko gadu laikā dūmu detektori būs ja ne gluži visos mājokļos un darba telpās, tad lielākajā vairākumā gan.

Starp citu, situāciju ugunsdrošības jomā kopīgiem spēkiem un būtiski varam uzlabot jau tagad, iegādājoties un uzstādot dūmu detektorus savos mājokļos, kā arī dāvinot tos draugiem, paziņām un kolēģiem kā patiešām ikvienam noderīgu lietu.

 

Lai visiem gaiša, priecīga un droša svētku noskaņa!

 

Printēt lapu
E-veikals