Jaunas prasības uzņēmumiem un organizācijām, kuros ir izbūvētas Putu ugunsdzēsības sistēmas

jūlijs 3, 2023

Izmaiņas Eiropas Savienības regulējumā attiecībā uz fluoru saturošu vielu koncentrāciju ugunsdzēsības putās.

Šis FN-SERVISS ekspertu sagatavotais bloga raksts būs saistošs visiem tiem objektu īpašniekiem un  pārvaldniekiem, kuru ēkās ir uzstādītas  ugunsdzēsības sistēmas, kurās ir iepildīts putu veidotājā šķīdums jeb koncentrāts. Citiem vārdiem sakot, izlasot šo bloga rakstu uzzināsiet par jaunām Eiropas Savienības prasībām attiecībā uz putu koncentrātu,  kura sastāvā ir perfluoroktānskābe.

Šajā rakstā akcentēsim tieši tās prasības, kas attiecināmas uz putu veidotāju šķīdumu, ko izmanto ugunsdzēsēju brigādes un kas tiek pildīts putu ugunsdzēsības sistēmās, lai nodrošinātu efektīvu ugunsgrēka lokalizāciju.

Kas ir Perfluoroktānskābe un kāds ir tās pielietojums?

Perfluoroktānskābe (“PFOA”) ir viela, kas tiek izmantota dažādiem mērķiem:

 • fluorpolimēru un fluorelastomēru ražošanā;
 • ugunsdzēsības putās kā virsmaktīvā viela;
 • tekstilrūpniecībā un papīrrūpniecībā ūdens, tauku, eļļu un/vai netīrumu atgrūšanai.

Perfluoroktānskābei (“PFOA”), tās sāļiem un ar PFOA saistītajām vielām (2) ir dažas specifiskas īpašības - augsta berzes pretestība, dielektriskums, izturība pret karstumu un ķīmiskiem reaģentiem, zema virsmas enerģija.

Ņemot vēra PFOA plašo pielietojumu un vienlaikus radīto cilvēku veselības un vides apdraudējumu, Eiropas Savienības dalībvalstis vienojās pakāpeniski ierobežot un atteikties no PFOA vielu saturošu veidotāju šķīdumu izmantošanas ugunsdzēsēju darbā un putu ugunsdzēsības sistēmās. Proti, līdz 04.07.2025 visās putu ugunsdzēsības sistēmām būs jābūt uzpildītām ar fluora nesaturošu (SFFF) putu veidotāju šķīdumu.

Lai arī sākotnēji var šķist, ka jaunās prasības šobrīd ir attiecināmas uz ugunsdzēsēju brigādēm, un citi var 2 gadus par šo aizmirst, FN-SERVISS drošības eksperti tomēr aicina savu ugunsdzēsības sistēmu darbības atbilstību noteikšanu neatlikt uz pēdējo brīdi.

Kā labāk rīkoties jeb pirmie 5 soļi uz ES tiesību normu izpildi?

 1. Visefektīvāk un tālredzīgāk būtu šobrīd apzināt situāciju – cik daudz putu ugunsdzēsības sistēmas ir Jūsu pārvaldībā, cik daudz atbilstošas un cik - nē.
 2. Ja ir kaut mazākās šaubas par ugunsdzēsības sistēmās iepildītā putu veidotāja šķīduma sastāvu – izņemt paraugus no sistēmas koncentrāta tvertnes un nosūtīt uz akreditētu laboratoriju PFOA analīzei.
 3. Ja laboratorijas rezultāti uzrādīs neatbilstošu PFOA koncentrāciju – ir vērts ieplānot sistēmā iepildītā putu veidotāja šķīduma nomaiņu, neaizmirstot par sistēmas konteinera iztīrīšanu, lai iepildot sistēmā fluoru nesaturošu putu veidošanas šķīdumu neveidotos fluoru saturošie ķīmiskie savienojumi.
 4. Svarīgi atcerēties to, ka putu ugunsdzēsības sistēmas attīrīšana ir ne vien tehnisks process, bet arī finansiāls ieguldījums. Proti, fluoru saturošais šķīdums ir jāutilizē atbilstoši normatīvo aktu prasībām, sistēma ir jāattīra, jāiegādājas jauns, ES noteikumu prasībām atbilstošs fluoru nesaturošs putu veidotāju šķīdums. Katrā objektā izmaksas svārstīsies, bet lielākoties tie būs vairāki tūkstoši eiro, ar ko uzņēmumiem / organizācijām ir jārēķinās.
 5. Ideālā variantā ES normām neatbilstošu putu veidotāju šķīduma nomaiņu salāgot ar sistēmas apkopes reglamentu, jeb ar vienu darbību izpildīt 2 normatīvo aktu prasības.

Aicinām 23.11.2023, plkst 9:00  uz semināru “Jaunas prasības uzņēmumiem un organizācijām, kuros ir izbūvētas Putu ugunsdzēsības sistēmas”.

Zināšanās,  pieredzē un citu valstu labās prakses piemēros dalīsies REACH un CLP kompetentās iestādes un pasaules līmeņa ražotāja Dafo Fomtec AB pārstāvji.

Dalība seminārā – BEZ MAKSAS. Vietu skaits ierobežots, tāpēc iepriekšēja reģistrācija ir OBLIGĀTA.

Raksta turpinājumā atradīsiet biežāk uzdotos jautājumus & atbildes par aktualizēto tēmu.

Ar jauno normatīvo aktu regulējumu aicinām iepazīties:

ES Regulām ir noteikti divi izpildes termiņi:

 • No 01.01.2023 putu koncentrāts nedrīkst pārsniegt noteikto PFOA līmeni, ja tā noplūdi nevar lokalizēt ugunsdzēsības un glābšanas dienesta brigādes.
 • Līdz 04.07.2025 visās slēgtās sistēmās, kur ir iepildīts putu koncentrāts, kas pārsniedz atļauto PFOA līmeni, jānomaina uz atbilstošu (SFFF).

Ugunsdzēsības putu koncentrātus, kuros PFOA pārsniedz limitu: (COMMISSION DELEGATED REGULATION (EU) 2020/784 of 8 April 2020). Lasīt šeit -> LI2020188LV.01000101.xml (europa.eu)

Visi fluoru saturoši putu koncentrāti, kas ražoti pirms 2016. gada un kas satur lielāku fluora koncentrāciju nekā atļauts, būs jānomaina uz atbilstošu SFFF. Eiropas Savienības izstrādātie noteikumi arī paredz kārtību, pārejas periodu, kādā secībā fluoru saturošie putu koncentrāti būtu jāutilizē un sistēmas jāuzpilda ar SFFF.

Svarīgi!

 • Piesārņojuma risks ir senāk izbūvētās sistēmās (pirms 2016.gada), kur liela varbūtība, ka ir izmantotas C8 bāzes putas un C6 (vai cits ) produkts, kas ir atkārtoti uzpildīts sistēmā.
 • Sistēmām, kurās iepriekš tika izmantoti C8 saturoši putu koncentrāti, pārejot uz C6 saturošu putu koncentrātu, pastāv savstarpēja piesārņojuma risks.

Jāpaņem paraugs no sistēmas koncentrāta tvertnes un jānosūta uz akreditētu laboratoriju PFOA analīzei, piemēram Eurofins Latvija.

Laboratorijas testa rezultāti parādīs, vai PFAS līmenis paraugā ir noteiktajās robežās vai  neatbilst ES regulās noteiktajam līmenim – nesniedzot vispārīgu informāciju par ķīmisko vielu sastāvu vai cita tipa PFAS ķimikālijām.

Tirgū ir pieejamas dažādas sistēmas tīrīšanas metodes, tādas kā ķīmiskā tīrīšana, filtrēšana, skalošana, vai visu to kombinācija.

Lai nenodarītu videi un sabiedrībai kaitējumu, svarīgi ir ievērot  LR spēkā esošās likumdošanas prasības, kas nosaka kārtību, kā utilizēt bīstamus atkritumus.

FN-SERVISS kopā ar ražotāju Fomtec piedāvā plašu produktu klāstu ar fluoru nesaturošiem putu koncentrātiem, kas atbilst ES direktīvai. Uzzināt vairāk par piedāvājumu ŠEIT.

 

Papildus jautājumu gadījumā, sazinieties ar mums!

Ja Jums rodas papildus jautājumi par putu koncentrātiem, kas tiek iepildītas ugunsdzēsības sistēmās, vēlaties saņemt konsultāciju par to, kā Objektā veikt savas sistēmas  putu koncentrāta atbilstības pārbaudi, sistēmas attīrīšanu no PFOA, ES normatīvo aktu prasībām atbilstoša putu koncentrāta sagādi – sazinieties ar  FN-SERVISS! Mēs jums palīdzēsim rast atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem, kā arī piegādāsim normatīvo aktu prasībām atbilstošus produktus.

 

E-pasts: fnserviss@fnserviss.lv

Tālrunis: 67 556 799

Pieteikt individuālu konsultāciju

 • Jaunas prasības uzņēmumiem un organizācijām, kuros ir izbūvētas Putu ugunsdzēsības sistēmas
E-veikals