Kas ir tvana gāzes detektors un vai tas var izglābt cilvēka dzīvību? Konsultē FN-SERVISS drošības eksperti

februāris 20, 2016
Print

Kas ir tvana gāzes detektors un kā tas darbojas?

Tvana gāzes detektors (profesionāļu vidē bieži saukts par CO detektoru) – maza autonoma vai sistēmā saslēdzama ierīce, kas laicīgi brīdinās par tvana gāzes koncentrācijas palielināšanos telpās. Lai arī pēc lieluma un izskata, tas līdzinās autonomajam dūmu detektoram, taču ļoti svarīgi atcerēties, ka šo abu iekārtu funkcionalitāte pilnībā atšķiras. Tvana gāzes detektora pamatā darbojas elektroķīmiskais sensors, kura pamatuzdevums ir fiksēt indīgās gāzes koncentrācijas līmeni gaisā un, ja tas kļūst bīstams cilvēka dzīvībai, ar spalgu skaņas un gaismas signālu brīdināt par  gaidāmajām briesmām.

Kādēļ ir svarīgi laicīgi atklāt tvana gāzes koncentrācijas palielināšanos gaisā?

Tvana gāze ir indīga un cilvēka dzīvībai bīstama gāze bez krāsas un smakas. Iekļūstot asinīs tvana gāze veido savienojumu, kurš neļauj transportēt skābekli, tādēļ audos rodas skābekļa deficīts. Gadījumā, ja tvana gāzes izplatīšanās telpās tiek pamanīta novēloti, kā, piemēram, nakts stundās, saindēšanās sekas var būt letālas jeb cilvēks var iet bojā. Tvana gāzes ieelpošanas gadījumā var rasties ne tikai saindēšanās, bet arī sirds ritma traucējumi, miokarda infarkts, insults.

Kā rodas tvana gāze un kas veicina tās izplatīšanos telpās?

Tvana gāze rodas, nepilnīgi sadegot malkai jeb citam kurināmajam, gadījumā, ja tam nav pietiekamas skābekļa piekļuves. Saindēšanās risks ar tvana gāzi pieaug, iestājoties aukstākam laikam, mājokļos, kur tiek izmantotas autonomas apsildīšanas ierīces un kurinātas krāsnis. Nereti cilvēka veselībai un dzīvībai bīstama tvana gāzes koncentrācija izveidojas slikti vēdinātās telpās - remontdarbnīcās un garāžās, kur darbina iekšdedzes dzinējus, kā arī ar krāsni apkurināmās telpās, ja priekšlaicīgi aizver krāsns aizbīdni.

Ko darīt, ja telpās izplūdusi tvana gāze? 

Gadījumā, ja tvana gāze ir izplūdusi telpās, tad FN-SERVISS drošības eksperti aicina rīkoties šādi:
  • nekavējoties atvērt logus un durvis, lai strauji samazinātu tvana gāzes koncentrāciju telpā.
  • vislabāk ir iziet ārā no telpām svaigā gaisā.
  • ja saindēšanās ar tvana gāzi jau ir notikusi, obligāti jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Ko darīt, lai laicīgi pamanītu indīgās gāzes izplatīšanos telpās?

Šajā jautājumā FN-Serviss Drošības ekspertiem ir tikai viens ieteikums  – iegādāties un uzstādīt tvana gāzes detektoru mājās vai telpās, kur pastāv tvana gāzes noplūdes risks.

Kā izvēlēties piemērotāko tvana gāzes detektoru?

Šo detektoru izvēle nav ne tuvu tik plaša, cik tāda ir dūmu detektoriem, bet arī starp dažiem detektoru veidiem ir iespējams apjukt. Cenas tiem svārstās no 15 Eur līdz pat 70 Eur, kuras nosaka galvenokārt to, cik daudz funkciju šie detektori ir spējīgi veikt. Tomēr bez funkciju dažādības un daudzuma, pats svarīgākais ir izvēlēties drošu detektoru attiecīgi noteiktajiem standartiem, kuram obligāti ir jābūt:
  • norādītam detektora modelim
  • preces ražotājam
  • ražošanas datumam, identifikācijas elementam
  • instrukcijai valsts valodai
  • atsaucei uz standartu EN 50291-1
Saviem klientiem FN-SERVISS drošības eksperti iesakā izvēlēties tvana gāzes detektoru LM-201A

Tvana gāzes detektora izvietošana telpā

Līdzīgi kā autonomos dūmu detektorus, arī tvana gāzes detektori telpā ir jāizvieto tā, lai tie maksimāli aptvertu visa apdzīvojamo telpu. Vadošos detektoru ražotāju laboratoriju pētījumi parāda, ka ierīce spēj laikus atklāt nelielu CO gāzes koncentrāciju ierobežotā telpā – līdz 60 kvadrātmetriem.

Uzstādot tvana gāzes detektoru mājās, pirms uzstādīšanas rūpīgi izlasiet tā lietošanas instrukciju un tikai tad ķerieties klāt pie montāžas darbiem.

Parasti tvana gāzes detektorus stiprina pie sienas, apmēram acu augstumā, lai viegli un ērti tam var piekļūt, jo būs jāveic tīrīšanas, pārbaudes un bateriju nomaiņa. Šī detektora minimālais pieļaujamais attālums no griestiem vai stūriem ir 20 cm.

Atcerieties! Tvana gāzes detektori noteikti neaizstās dūmu detektorus mājās, jo iekārtā iebūvētā sistēma nav paredzēta dūmu mikrodaļinu uztveršanai, tāpēc FN-SERVISS drošības eksperti iesaka kombinēt detektoru veidus.

E-veikals