Ugunsdrošībai

decembris 14, 2013

Ir divas ugunsaizsardzības. Aktīvā aptver ugunsdzēsības signalizāciju un preventīvos dzēšanas līdzekļus, pasīvajā ietilpst ēkas konstruktīvie risinājumi un speciālie celtniecības materiāli. Kas var noderēt, māju būvējot vai remontējot?

Visbiežāk uguns uz citu telpu nokļūst caur komunikāciju sistēmām, cauruļvadiem, logiem un durvīm. Telpu ugunsaizsardzības mērķis ir uguni lokalizēt - iesprostot vienā vietā un neļaut tai izplesties tālāk. Pretuguns materiālu lietošana ļauj šīs spraugas aizdarīt, aizšķērsojot ceļu iespējamajām dzirkstelēm un dūmiem.

Mastika
Ugunsaizsardzības mastika nedeg tiešā liesmu iedarbībā, taču, paaugstinoties temperatūrai virs +150 °C, tās tilpums palielinās septiņas reizes. Īpaši parocīga tā ir sīku un grūti pieejamu caurumu likvidēšanai. Apstrādāto virsmu krāso ar alkīda sveķu, divkomponentu akrila vai epoksīda krāsām. Piemēram, Hilti CP 611A ir vienkomponenta akrila masa uz ūdens bāzes. Nesatur halogēnus, toksīnus un specifiskas smakas. Izmanto spraugu aizdarei vismaz desmit centimetru biezās sienās, sākot no betona un beidzot ar rīģipsi. PFC Corofil ugunsdrošās mastikas piemērotas savienojumu blīvēšanai pievadu ejās ugunsmūros un starpsienās, durvju rāmja un stiklojumu uguns aizsardzībai. Karstumā izplešoties, mastika nodrošina līdz 30 mm platu savienojumu aizsardzību līdz četrām stundām. Šo mastiku var izmantot arī blīvēšanai starpsienās, kas nodrošina skaņas izolāciju.

Aizsargkrāsa

Kabeļu sistēmas aizsardzībai izmanto pretuguns krāsu, kas pati nedeg, toties vairākas reizes palielina savu tilpumu. Krāsu parasti lieto divus milimetrus biezā slānī virs ugunsdrošas špakteles un minerālvates ar blīvumu vismaz 150 kg/m3. Ar šo pīrāgu var nosegt komunikāciju caurumu vietas uz sienām vai griestiem līdz trīs kvadrātmetru platībā.

Java

Ar pretuguns javu piesedz kabeļu ievadus, elektriskos vadus, tērauda un plastmasas caurules. Izmanto lielu un vidēji lielu caurumu aizdarīšanai, komunikāciju trases pārsegumu veidošanai publiskās telpās - birojos slimnīcās un dzīvojamās ēkās. Piemēram, java Corofil sastāv no ģipša un stikla šķiedras.

Uzmavas un lentes

Slāpējošās ugunsaizsardzības uzmavas (manšetes) noder plastmasas cauruļu nosprostošanai betona, ķieģeļu un ģipša plātņu sienās, ja to biezums nav mazāks par 100 mm. Dzīvojamās ēkās tās izmanto garāžu, katlu māju un darbnīcu papildu nodrošināšanai. Uzmava sastāv no cinkotas tērauda skārda aploces, kuras iekšpusē atrodas grafīta ieliktņi. Krasas temperatūras paaugstināšanās gadījumā (sākot ar +180 °C) grafīta ieliktņi palielina savu tilpumu, sažņaudz un nosprosto plastmasas cauruli, tā kavējot deggāzu nokļūšanu blakus telpā. Uzmavas lieto ūdensvada, kanalizācijas vai izvada caurulēm ar diametru no 32 mm līdz 250 mm

un sieniņu biezumu no 1,8 mm līdz 14,6 mm. Tās nav paredzētas metāla cauruļu apstrādei. Līdzīgas funkcijas veic arī ugunsdrošības cauruļu lentes, kuru plastmasas uzmavā iepildītais materiāls karstumā izplešas un aizpilda caurumu, kas rodas, caurulei sadegot. Lentu var aplikt ap cauruli un iestrādāt grīdā vai sienā.

Hermētiķi

Elastīgos ugunsdrošos hermētiķus, piemēram, silikona bāzes Hilti CP 6015 izmanto 6 - 10 mm

platu un 6 - 15 mm dziļu spraugu aizdarīšanai betona, ķieģeļu, ģipša plātņu un stikla konstrukcijās un metāla cauruļu ievadiem. Materiāla elastība nodrošina deformācijas procesā esošo šuvju hermetizāciju. Arī uz akrila bāzes veidoto hermētiķi Hilti CP 606 izmanto deformācijai pakļauto šuvju aizpildīšanai, metāla cauruļu ievadu hermetizēšanai, metāla durvju noblīvēšanai un skārda šuvēm, kā arī līdz desmit milimetru kabeļu ievades nosegšanai, toties nelieto tērauda un stikla konstrukcijās.

Minerālvate

Lielisks materiāls ir minerālvate, kas ugunī nekūst un pat saglabā šķiedru struktūru. Cauruļveida metāla elementu termoizolācijai izmanto īpašus minerālvates cilindrus. Tos var viegli sagriezt un uzvilkt uz caurules, salīmējot ar silikāta līmi un savienojot ar bandāžu vai skavām. Minerālvati ar sieta pinumu iesaka izmantot cauruļveida ventilācijas kanālu termoizolācijai.

Ugunsdrošie paneļi

PFC ugunsdrošie paneļi atgādina rīģipša plāksnes un tādēļ ir ļoti piemēroti sienu noklāšanai. Tie izgatavoti, nosedzot blīvu akmens šķiedru plāksni ar ugunsizturīgu pārklājumu. Šis uzsmidzinātais pārklājums gar paneļa malām karstumā izplešas, salīmē daļas un veido barjeru ugunij.

Pretuguns spilveni

PFC Corofil pretkarstuma spilvens - tas ir stikla šķiedras auduma maiss, kas pildīts ar materiālu, kurš karstumā izplešas, nodrošina caur grīdu un sienu ejošo kabeļu aizsardzību līdz četrām stundām. Spilvenus ievieto apkopes ejās metāla grozos un var pārvietot uz citu vietu.

Logi un durvis

Telpai bieži nepieciešami ugunsdrošie logi un durvis, kuru vārīgākā vieta ir stikli. Ugunsdrošo stiklu kārtas savieno speciāli polimēru kompozīti, kas neļauj nokrist stikla šķembām, tā kavējot uguns un dūmu izplatību. Jo biezāks ir šis pīrāgs, jo augstāks ugunsaizsardzības līmenis. Ugunsdrošo metāla durvju konstrukciju toties papildina silikona blīves. Pateicoties to īpašībām, ugunsgrēka skartā profila iekšpuse pārvēršas par stingru, uguns un dūmu necaurlaidīgu masu. Durvju un logu rāmju stiprināšanai izmanto Soudalfoam pretuguns montāžas putas. P

Konsultēja "Hilti Services Limited" inženieris Dmitrijs Fridmans un "FN serviss" ugunsdrošības speciālists.

E-veikals