3 soļi līdz ugunsdrošam mājoklim

februāris 7, 2023

Mūsdienās savu dzīvi vairāk nespējam iedomāties bez viedtālruņiem, kafijas aparātiem un citām ikdienu atvieglojušām precēm. Kāpēc lai arī savu mājokli neaprīkotu ar dažiem priekšmetiem, kas neaizņem daudz vietas, bet ārkārtas situācijā spēlē būtisku lomu savai un mājinieku drošībai? FN-SERVISS drošības eksperti aicina izmērīt ugunsdrošību savā mājoklī dalās ar 3 padomiem, kā jūs ar minimāliem ieguldījumiem varat to padarīt ugunsdrošāku.

Izmēri sava mājokļa ugunsdrošību!

 

Ātri un ērti pārliecināties par esošiem ugunsdrošības pasākumiem savā mājoklī vari, izmērot ugunsdrošību www.drosais.lv . Tas aizņems ne vairāk kā vienu minūti, un tā beigās iegūsi rekomendācijas par nepieciešamiem uzlabojumiem. Pārliecinies, ka esi izdarījis labāko sevis un savas ģimenes pasargāšanai no ugunsnelaimes.

Padoms Nr.1 - Sagādā ugunsdrošības ''aptieciņu''

Vai zināji, ka aptuveni puse ugunsgrēkos bojāgājušo miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet gan no saindēšanās ar toksiskiem produktiem, kas rodas, sadegot mājoklī esošajiem sadzīves priekšmetiem un mēbelēm?

Praktiskais risinājums kā samazināt šāda veida bojāgājušo skaitu, ir dzīvojamo telpu aprīkošana ar tehniskām iekārtām, kas brīdinātu cilvēkus par izcēlušos ugunsnelaimi vai indīgo gāzu koncentrācijas palielināšanos gaisā, kas attiecīgi var nodarīt neatgriezenisku kaitējumu cilvēka veselībai un dzīvībai.

Aprīko mājokli ar detektoriem

Atcerieties, detektora uzdevums nav dzēst, bet gan brīdināt par izcēlušos nelaimi un radušos apdraudējumu cilvēka veselībai un dzīvībai.

  • Dūmu detektors ir neliela izmēra autonoma vai sistēmā saslēdzama ierīce, kura patstāvīgi spēj konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju) un par to ar spalgu, skaņas signālu brīdināt mājokļa iemītniekus. Vairāk informāciju par dūmu detektoriem meklē šeit.
  • Tvana gāzes detektors ir neliela izmēra autonoma vai sistēmā saslēdzama ierīce, kas patstāvīgi spēj konstatēt telpā tvana (CO) gāzes koncentrāciju un par to ar spalgu skaņas signālu brīdināt mājokļa iemītniekus par apdraudējumu viņu veselībai un dzīvībai. Vairāk informāciju par tvana gāzes detektoriem meklē šeit
  • Gāzes detektors ir neliela izmēra autonoma vai sistēmā saslēdzama ierīce, kas patstāvīgi spēj konstatēt telpā butāna, propoāna un metāna gāzes koncentrāciju un par to ar spalgu skaņas signālu brīdināt mājokļa iemītniekus par apdraudējumu viņu veselībai un dzīvībai.

Turi pa rokai ugunsdzēsības aparātu

Neviens no detektoru veidiem nespēj aizvietot ugunsdzēsības aparātu, kam arī ir jābūt ikvienā mājoklī, kur tiek domāts par savu un sev mīļo cilvēku drošību.

Ugunsdzēsības aparātus, līdzīgi kā jebkuru ierīci, ir jāuztur darba kārtībā, jo nestrādājošs pirmās nepieciešamības ugunsaizsardzības līdzeklis ir sliktāk kā vispār neesošs.

Atceries, ka ugunsdzēsības aparātu tehniskā apkope ir jāveic ne retāk kā 1 reizi gadā, savukārt 1 reizi 5 gados jāveic ugunsdzēsības aparātu atvēršana un labošana, vienlaikus pārpildot vai nomainot dzēšanas vielu, kā arī nomainot dilstošās ugunsdzēsības aparātu detaļas palaišanas mehānismos – blīves un vārstus.

Tirgū ir pieejami dažādu veidu  ugunsdzēsības aparāti. Tiem ir atšķirīgs pildījums, kā arī dažādi paredzētās lietošanas mērķi. Pirms ugunsdzēsības aparāta iegādes ir skaidri jāapzinās, kādam nolūkam tas ir paredzēts (automašīnā, mājām, biroja telpām u.tml.) un attiecīgi jāizvēlas piemērotākais veids. Ugunsdzēsības aparātus pēc to veidiem iedala:

  • Pulvera ugunsdzēsības aparāti – piemēroti izvietošanai ārā un neapsildāmās telpās, kā arī lietošanai automašīnā. Šī tipa ugunsdzēsības aparāts ir paredzēts, lai nodzēstu ugunsgrēkus, kuros deg cieti materiāli, radot kvēlojošas ogles, deg šķidrumi vai kūstoši cieti priekšmeti, deg propāns, butāns vai citas gāzes, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V, dzēšot vismaz no viena metra attāluma.
  • Ūdens putu ugunsdzēsības aparāti – piemēroti, lai dzēstu cietus degošus materiālus, degošus šķidrumus un kūstošus priekšmetus, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V vismaz no viena metra attāluma. Piemērotākais ugunsdzēsības aparāts (ugunsdzēšamais aparāts), ko izvietot biroja telpās vai veikalos. Tas nepiesārņo telpu, neatstāj nosēdumus un nodrošina minimālu ietekmi uz vidi.
  • F klases ugunsdzēsības aparāti  – piemēroti, lai dzēstu pannas un citas gatavošanas ierīces, kurās tiek izmantoti augu vai dzīvnieku eļļas un tauki, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V vismaz no viena metra attāluma.
  • Ogļskābās gāzes jeb CO2 ugunsdzēsības aparāti  – var dzēst degošus šķidrumus un kūstošus cietus priekšmetus (plastmasas izstrādājumus, benzīnu, spirtu, laku, smērvielas), degošas gāzes, elektroiekārtas līdz 1000 V vismaz no viena metra attāluma.
  • Ugunsdzēsības aparāti litija jonu bateriju dzēšanai – piemēroti, lai dzēstu ierīces, kuru sastāvā ir litija jonu baterijas, kā, piemēram,  viedtālruņi, portatīvie datori, planšetes, droni, un arvien izplatītāki kļūst arī elektriskie skrejriteņi.

Lai Jums ir ērtāk izvēlēties atbilstošāko ugunsdzēsības aparātu, ieskatieties ceļvedī ''Palīgs ugunsdzēsības aparātu lietošanā''.

Virtuves drošībai neatņemams palīgs - ugunsdzēsības pārklājs

Papildus detektoriem un ugunsdzēsības aparātiem ir pieejami arī ugunsdzēsības pārklāji, kas ir  drošs un pārbaudīts ugunsdzēsības līdzeklis, ko ieteicams izmantot mājsaimniecībās un saimnieciskās darbības objektos, lai ierobežotu uguns liesmu izplatīšanos, nodzēstu ugunsgrēku tā sākuma stadijā.

Ar ugunsdzēsības pārklāju  var  droši  dzēst aizdegušos  pannu vai citu pārtikas pagatavošanas ierīci, kurā tiek izmantoti augu vai dzīvnieku eļļas un tauki.

Ugunsdzēsības pārklāji  tiek izgatavoti no blīva stikla šķiedras audekla,  kas neļauj piekļūt skābeklim pie degošā objekta, tādējādi apturot degšanas procesu.

Padoms Nr.2 - Regulāri ieplāno dūmvadu, apkures iekārtu un ierīču tīrīšanu

Statistika liecina, ka Latvijā gadā izceļas ap 500 ugunsgrēkus, kurus izraisa skursteņos degoši sodrēji, tāpēc regulāra skursteņa tīrīšana ir ne tikai obligāta prasība, bet arī nopietns ugunsdrošības priekšnosacījums.

Lai skurstenis droši varētu veikt savas funkcijas, tam nepieciešama regulāra kopšana un  kvalitatīva kurināmā izmantošana. Tāpēc ikvienam skurstenim pie jebkuras apkures iekārtas izmantošanas ir vajadzīga skursteņslauķa palīdzība, kurš veiks gan skursteņa un apkures sistēmas vizuālo apskati, gan tīrīšanu un bojājumu novēršanu.

Kurināmā veidsDūmvada, apkures iekārtas un ierīces TĪRA un PĀRBAUDA
Cietā kurināmā apkure - sodrējus no ilgdedzes (neakumulē siltumu ilgāk par 3 st.) Kamīns, dažāda veida krāsniņas (Piemēram, Jotul krāsns) - pirms sezonas, līdz 1.novembrim
- 1 reizi apkures sezonā (no 1.nov. līdz 1.mar.)
Cietā kurināmā apkure - sodrējus no ilgdedzes (kas akumulē siltumu ilgāk par 3 st.) Dažāda veida apkures katli, sildmūri, siltā gaisa apkures ierīces, siltā ūdens apkures ierīces, u.c. - pirms sezonas, līdz 1.novembrim
Šķidrā kurināmā apkure- pirms sezonas, līdz 1.novembrim
Dabīgā kurināmā apkure - ne retāk kā 1 x piecos gados

Kurināmā veidsDūmvada, apkures iekārtas un ierīces TEHNISKO STĀVOKLI novērtē
Cietā kurināmā apkure- 1 x piecos gados
Šķidrā kurināmā apkure- 1 x piecos gados

Padoms Nr.3 - Veic ugunsdrošo apstrādi metāla un koka konstrukcijām

Ja tavā mājoklī kā dekoratīvs elements ir atsegtas koka sijas,  iesakām tās apstrādāt ar ugunsdrošo laku jeb antipirēnu, tādējādi samazinot konstrukciju degtspēju.

Savukārt metāla konstrukcijas iesakām apstrādāt ar ugunsdrošo krāsu vai putu vati, lai paildzinātu metāla konstrukciju ugunsizturības robežu.

Ir divu veidu ugunsdrošās krāsas, kurām ir dažāds pielietojums:

  • Ugunsdrošo krāsu UNITHERM var pielietot tērauda konstrukcijām, kas tiek ekspluatētas, esot atmosfēras iedarbībai, augstam mitruma līmenim, lauku, pilsētas, rūpniecības un jūras atmosfēras apstākļos, tāpat telpu iekšienē.
  • Ugunsdrošo krāsu PROMAPAINT var pielietot tērauda konstrukcijām tikai telpu iekšienē, pēc tam nepakļaujot mitruma un atmosfēras iedarbībai.

Ar ugunsdrošo putu vati var apstrādāt visa tipa metāla konstrukcijas kolonnas, sijas, fermas utt.  Ugunsdrošās vates biezums ir atkarīgs no minētā metāla konstrukcijas biezuma un tiek noteikts pēc testēšanas pārskata un aprēķinātā masivitātes koeficienta.

E-veikals