Darba svētki

decembris 14, 2013

Amatnieku sagaida pēc cepures un pavada pēc uzvedības. Noskrandis ancugs vispirms liek domāt par meistara tieksmi pēc grādīgām dzirām un iespējamu paviršību. Nepiemērots apģērbs arī viņam pašam traucē un padara darbu grūtāku. Kādam jābūt darba apģērbam, lai firmai gods, meistaram ērti un klientam patīkami?

Audums

Darba apģērbam jāaiztur vispusīga slodze - vējš, ūdens, eļļa, dubļi un mehāniskā iedarbība. Lai strādnieks justos ērti, tam jānodrošina gaisa cirkulācija, maksimāla kustību brīvība un spēja noturēt instrumentus. Ja audums neelpo, apģērbs ātri pārvēršas par portatīvo pirti. Tad tas ne tikai traucē strādāt, bet arī, darbojoties vēsā vējā vai salā, var izraisīt saslimšanu. Un visbeidzot - šim apģērbam ir jābūt pietiekami lētam, lai katrs strādājošais varētu atļauties to valkāt...

Visbiežāk darba apģērbus izgatavo no kokvilnas, kas elpo un neizraisa alerģijas, taču kā jau dabiskam materiālam tai ir arī negatīvas īpašības - audums ātri saraujas, iesūc ūdeni un pieņem putekļus, grūti mazgāt, ilgi žūst, nav izturīgs pret lielām, mehāniskām slodzēm. Tāpēc darba apģērbiem kokvilnu kombinē ar dažādām mākslīgām šķiedrām. Īpaši izturīgi pret berzi ir audumi ar cordura piedevām. Šādas vējjakas esot iecienījuši pat motociklisti, kuri parasti brauc ādās. Ar speciālu ūdensdrošu, tomēr elpojošu materiālu papildinātie izstrādājumi nelaižot cauri lielākās ūdens molekulas, toties ļaujot izdalīties mazākajām sviedru molekulām. No 60% kokvilnas un 40% poliestera veidots canva plus - sevišķi izturīgs un komfortabls audums parastajiem spectērpiem.

Darba apģērbu audumiem parasti ir vairākas kārtas, katra ar savu funkciju. Kokvilna ar poliamīdu veido duratwill salikumu, kam ārpusē koncentrēta sintētiskā, bet iekšpusē - kokvilna, savienojot komfortu un pretestību mitrumam, dubļiem un eļļām. Kokvilna kopā ar neilonu toties nodrošina vieglāku izmazgāšanu, mazāku krāsas un izmēru maiņu, arī ātrāku žūšanu.

Konstrukcija

Darba apģērbam jābūt ērtam un izturīgam, arī parocīgam strādājot, tāpēc konstruktori paredzējuši speciālus auduma ielaidumus tajās vietās, kuras var ierobežot kustības. Tādas ir papildu trīsstūrveida iešuves zem padusēm, kuras ļauj brīvi kustināt rokas uz augšu un uz sāniem, un speciāls piegriezums ceļgalos, kas ļauj brīvāk nomesties ceļos. Parocīgumam kalpo daudzas speciālas uzšūtās kabatas instrumentiem un palīgmateriāliem. Sevišķi ērtas ir maisiņkabatas, kas ļauj tajās ērti glabāt instrumentus, darbojoties arī tupus. Daļu no kabatām ar lipekli var piestiprināt pie jostas. Tiem, kuri lielu tiesu darba laika pavada uz ceļiem, biksēs šajās vietās iestrādātas speciālas klapes - kabatas ceļsargiem. Lai labāk sadalītu smago instrumentu radīto slodzi uz pleciem un muguru, darba kombinezoniem šaurās lences aizstāj ar platām.

Rēķinoties ar smagiem ekspluatācijas apstākļiem, darba apģērbiem vīles mēdz nošūt dubulti ar papildus zigzaga stiprinājumu vai kniedējumu riskantākajās vietās. Izmanto tikai sevišķi izturīgus sintētiska materiāla diegus, atbilstošas kvalitātes pogas, kniedes un rāvējslēdžus. Virsjakām (it īpaši plecu daļā) veido pat ūdensdrošas vīles, tās papildus nolīmējot, un arī audums lielākoties ir noklāts ar poliuretānu, kurš atgrūž ūdeni, bet ļauj izdalīties sviedriem.

Aukstam laikam domātas siltās jakas ar plānu kapuci, kura aizsargā ausis, bet netraucē dzirdamību. Rāvējslēdži jakām verami no augšas un apakšas, tādi mēdz būt arī padusēs, kurus attaisot, jaku var ātri izvēdināt un turpināt strādāt. Apkakles šīm jakām parasti ir paaugstinātas, bet aizmugure - pazemināta, lai strādājot nesaltu.

Lai būvlaukumos izvairītos no nelaimes gadījumiem, darba apģērbs parasti ir bagātīgi rotāts ar atstarojošām lentēm un maliņām.

Arī Latvijā gan lielākajos būvniecības veikalos ("K-rauta", "Depo"), gan specializētajos veikalos ("FN serviss", "Grifs") piedāvā šādus apģērbus, turklāt tirgo pat pasaulē atzītu firmu ("Pampols", "Strong", "Snickers") darba svārkus.

Konsultēja "FN serviss" ugunsdrošības speciālists.

Padomi

Kvalitatīvs darba apģērbs:

  • palīdz palielināt darba ražību,
  • izvairīties no traumām, noguruma un darbaspēju zuduma,
  • rada labu iespaidu par uzņēmumu un strādājošajiem.
  • Darba apģērbu ieteicams izmantot komplektā – zeķes, apakšveļa, jaka, kombinezons, virsjaka, cepure un cimdi.

Uzziņa

Klasisks darba apģērbs ir plaši pazīstamie Levi"s džinsi, kurus XIX gadsimta nogalē bija iecienījuši zelta meklētāji, mežcirtēji un citi strādniekpuikas tālajā ASV. To tapšanā roku esot pielicis drēbnieks - kādreizējais rīdzinieks Jēkabs Dāvis, kurš 1873. gadā kopā ar firmu "Levi Straus & Co" patentēja izturīga kokvilnas materiāla darba bikses, kurām vīles nostiprinātas ar nošuvēm un metāla kniedēm. Kniežu ideju attapīgais Jēkabs esot nošpikojis no zirgu deķa...

E-veikals