Kādas izmaiņas nosaka jaunie Ugunsdrošības noteikumi attiecībā uz elektroinstalācijas pretestības pārbaudēm no 01.09.2017? Konsultē FN-SERVISS drošības eksperti

jūlijs 13, 2017

No 2017.gada 1.septembra stāsies spēkā prasība vienlaicīgi ar elektroinstalācijas pretestības pārbaudēm veikt arī elektroinstalācijas kontaktu savienojumu pārbaudi, izmantojot termokameru. Mērījumus veic kopā ar elektroinstalācijas pārbaudēm. Par rezultātiem noformē pārbaudes aktu (7. pielikums).

 Kas ir termokamera? 

Termokamera ir augstas precizitātes diagnostikas iekārta, kuras spēj uztvert infrasarkano starojumu (siltumstarojumu) un attēlo to redzamā bildē.

Ar termokameru nosaka elektrokontaktu sasilšanas pakāpi slodzes laikā. Minēto pārbaužu veikšana jānodrošina atbildīgajam par objektu, tātad arī, piemēram, dzīvoklī, pieaicinot kvalificētu speciālistu.

Arī gādājot par dūmvadu un dūmkanālu drošu ekspluatāciju, tos var pārbaudīt ar termokameru un atrast plaisas vai bojājumus, kas nav viegli pamanāmi, taču ir jāsalabo, lai novērstu ugunsgrēku.

 Kā pareizi izvēlēties termokameru? 

Ugunsdrošības noteikumos termokamerai nav noteiktas specifiskas prasības, taču tai ir jāspēj identificēt (vizualizēt) paaugstināta siltuma avotu elektroinstalācijā, nozarkārbā, elektrosadales skapī un citviet.

Galvenais uz ko būtu jāskatās iegādājoties termokameru ir tās sensora izmērs. Ja termokameru ir paredzēts lietot komerciālos nolūkos, nebūtu ieteicams izvēlēties termokameru ar sensora izmēru mazāku par 160x120 pikseļiem, lai attēls būtu pietiekoša izmēra un nebūtu graudains. Ideālā gadījumā sensoram būtu jābūt 320x240, tad iegūtie attēli būs augstas kvalitātes.

Otrs svarīgākais faktors ir termālā jūtība (NETD), kas parāda mazāko temperatūru starpību, kuru spēj noteikt termokamera. Minimālā termālā jūtība ēku termogrāfijai būtu vēlama ne mazāka kā ≤0.1 ºC, lai būtu pamanāmas visas temperatūru starpības. Ideālā gadījumā tai jābūt ≤0.05 ºC.

Trešais svarīgākais faktors termokameras izvēlē ir tās maksimālā pieļaujamā kļūda, kurai nevajadzētu būt augstākai par ± 2ºC vai ± 2%.

Ja vēlaties to lietot arī lietū, miglā un putekļainā vidē, nevajadzētu aizmirst arī par korpusu un tā aizsardzības klasi. Tirgū pieejami termokameru modeļi arī ar triecienizturīgiem korpusiem.

 

 Vai un cik lielā mērā var paļauties uz mobilajos tālruņos iebūvētām termokamerām? 

Par to, vai var paļauties uz mobilajos tālruņos iebūvētu termokameru vai tomēr izvēlēties pasaulē atzītu termokameru ražotāju risinājumus, speciālistu viedokļi dalās. Šī gada sākumā Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta inspektori izmēģināja mobilajā tālrunī iebūvētu FLIR termokameru.

Eksperimenta rezultātā tika secināts, ka līdzīgi kā pārnēsājamā termokamera, arī mobilajā tālrunī iebūvētā ļauj notikuma vietā efektīvi noteikt sakaršanas vietu pēc spilgtuma uz attēliem (jo spilgtākā krāsa, jo lielāka temperatūra), kā arī, parāda vietas, kur vēl apslēpti notiek degšana, piemēram, starpstāvu pārsegumos vai starpsienās. Papildus informāciju par šo pētījumu un secinājumiem varat uzzināt šeit.

Noteikti vajadzētu izvairīties no nezināmu ražotāju termokameru iegādes. Tirgū tiek atzīti tādi ražotāji ir Fluke, Flir un Testo. Izvēloties termokameru vēlams būtu sarunāt demonstrāciju ar tirgotāju, jo pat termokamerām ar ļoti tuviem tehniskajiem rādītājiem, mēdz būt liela atšķirība reālajos darba apstākļos.

 Kāds ir termokameras darbības princips? 

Termokameras darbības princips ir identisks parastam fotoaparātam, galvenā atšķirība ir sensorā un lēcā, jo tieši šie divi elementi ļauj redzēt nevis redzamās gaismas, bet tieši infrasarkano (siltuma) spektru. Siltuma izdalījumu uz virsmas var redzēt ļoti detalizēti ar normāla izmēra sensora kamerām (160x120 un lielākām). Tomēr attālums no kura var pamanīt problēmu katrā gadījumā ir savādāks. Būtība ir tāda pati kā parastam fotoaparātam, jo tālāk no objekta atradīsieties, jo grūtāk būs ieraudzīt sīkākas detaļas un problēmas. Jo tuvāk, jo sīkākas problēmas saskatīsiet. Viss atkarīgs no vajadzībām.

 Cik būtiski mērījumu veikšanai piesaistīt speciālistu? 

Elektroinstalācijas pretestības pārbaužu veikšanā kā jebkurā jomā, kas saistīta ar tehnoloģijām, iekārta prasmīga lietotāja rokās veic tai paredzētās funkcijas, bet neprofesionāla cilvēka rokās tās darbība ir bezjēdzīga. Lai strādātu ar termokameru un varētu pareizi interpretēt iegūtos attēlus, nepieciešama pieredze un zināšanas.

Esošajā Ugunsdrošības noteikumu redakcijā un piemērojamo standartu sarakstā nav nodefinēta maksimālā pieļaujamā sasilšanas temperatūra, kas pieļaujama elektroiekārtu ekspluatācijas laikā. Tādējādi lēmuma pieņemšana par pievienotās elektroiekārtas atbilstību ir speciālista ziņā.

 Nobeigumā: 

Kā liecina 2016.gada valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta uzkrātā statistika par iespējamiem ugunsgrēku cēloņiem, ~ 12% tie elektrības īssavienojumi un elektroierīces . Par to vai tas ir daudz vai maz, spriest katram pašam. FN-SERVISS drošības eksperti ir pārliecināti par to, ka ikdienas rūpes par ēku drošumu, ievērojami samazina ugunsgrēku risku.

Ja Jums ir vajadzīga palīdzība un ekspertu konsultācijas ugunsdrošības un darba aizsardzības jautājumos, sazinieties ar mums!

Ja vēl neesat paguvuši apmeklēt kādu no semināriem, kas veltīts tēmai “Jaunie Ugunsdrošības noteikumi, Kas mainīsies?”, tad savu pieteikumu uz tuvāko semināru varat aizpildīt šeit.

Tuvākais seminārs notiks Rīgā, šī gada 29.septembrī.

 

Ja izlasot šo rakstu, Jums ir radušies jautājumi par to, tad sazinieties ar mums!

E-veikals