Ugunsdzēsības aparāts – var glābt tavu dzīvību un mantu

marts 7, 2024

Statistikas dati ir biedējoši – ik gadu glābēji steidzas uz aptuveni 7000 notikumu vietām, lai dzēstu ugunsgrēkus un glābtu cilvēku dzīvības. To izcelšanās iemesli ir visdažādākie, taču būtiski ir atcerēties – vienalga kā dēļ tas ir izcēlies, sākuma stadijā, to varam lokalizēt mēs paši. Ja vien mums ir zināšanas, kā rīkoties ar ugunsdzēsības aparātu.

FN-SERVISS eksperti atgādina, kā izvēlēties piemērotāko ugunsdzēsības aparātu, kur to novietot, lai ārkārtas situācijā būtu ērti pieejams, un kāpēc ir jāieplāno reizi gadā  tā apkope.

Ugunsnelaimes netiek gaidītas, tomēr ir labi, ja esi sagatavojies, lai pasargātu sevi, savus tuviniekus, mājokli, kolēģus un uzņēmumu kopumā.

Kā izvēlies piemērotāko ugunsdzēsības aparātu savam mājoklim vai darba vietai? 

Ugunsdzēsības aparāts ar augstu dzēstspēju, ko var lietot līdz mīnus 30°C temperatūrā.  Pieejami arī automātiskie pulvera ugunsdzēsības aparāti, kam priekšroku dod klienti, kuri vēlas pasargāt atsevišķas telpas.

Ņem vērā!

  • dzēšanas viela ir pulveris, kas dzēšot iekļūst vissīkākajās plaisās, šķirbās un būtībā var sabojāt dzēšamo objektu un arī lietas, kas atrodas līdzās degošajam objektam;
  • pulvera ugunsdzēsības aparāts nav piemērots degošas eļļas vai dzīvnieku tauku dzēšanai.

Ugunsdzēsības aparāts ar kuru var dzēst arī elektrības izraisītus ugunsgrēkus līdz 1000 V.  Saudzīgs pret vidi - netiks sabojāti tuvumā esošie priekšmeti. Nelielas atkārtotas uzpildīšanas izmaksas.

Ņem vērā!

  • zemākas dzēšanas klases nekā pulvera ugunsdzēsības aparātam;
  • nevar uzglabāt un lietot temperatūrā, kas zemāka par mīnus 5°C;
  • nevar dzēst degošu eļļu vai dzīvnieku taukus, nav ieteicams dzēst gāzveida vielas.

Ugunsdzēsības aparāts, kas īpaši piemērots virtuvē izcēlušos ugunsgrēku dzēšanai. Ir saudzīgs pret apkārtējo vidi, jo netiek bojātas vai piesārņotas apkārt esošās lietas - īpašas izplūdes sprauslas rūpējas, lai viela netiktu izšļakstīta uz cilvēka ķermeņa vai mēbelēm. Iespējams dzēst elektrību līdz 1000 V.

Ņem vērā!  F-klases aparāti nav piemēroti gāzveida vielu dzēšanai.

Ugunsdzēsības aparāts īpaši piemērots elektroiekārtu, degošus šķidrumu (dīzeļdegviela, benzīns) un degošas gāzes dzēšanai. Dzēšanas viela ir oglekļa dioksīds (CO2), kas nerada piesārņojumu un saglabā tīru vidi.

Ņem vērā!

  • nevar dzēst ugunsgrēkus, kuros deg cieti materiāli, izraisot ogļu veidošanos. Tādēļ speciālisti iesaka līdzās ogļskābās gāzes (CO2) ugunsdzēsības aparātiem telpās izvietot arī pulvera vai ūdens putu  ugunsdzēsības aparātus;
  • jāuzmanās no apsaldēšanās riska, jo dzēšanas laikā ogļskābā gāze (CO2) atdziest līdz pat – 60°C.

Mūsdienu pasaulē dominē litija jonu baterijas, kas kļuvušas par mūsu ikdienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Mūs ieskauj viedtālruņi, portatīvie datori, planšetes, droni, un arvien izplatītāki kļūst arī elektriskie skrejriteņi.

VER-DIS ugunsdzēšamie aparāti paredzēti litija jonu bateriju izraisīto ugunsgrēku dzēšanai. Inovatīva ugunsdzēšamā viela uz vermikulīta dispersijas pamata ātri atdzesē bateriju un nodzēš liesmas. Hermētiskais apvalks bloķē skābekļa piekļuvi un novērš uguns izplatīšanos.

Jaunums!  Līdzeklis saules paneļu darbības bloķēšanai.

Tas ir 9l tvertnē zem spiediena pildīts polimēra pārklājums uz ūdens bāzes, kas tiek izmantots, lai apturētu saules paneļu elektroenerģijas ražošanu ugunsgrēka gadījumā.

PVSTOP pārklājums nodrošina tik ļoti cilvēka dzīvībai bīstamā DC sprieguma samazināšanu līdz nullei, lai ugunsdzēsēji varētu uzsākt glābšanas darbus jau drošos apstākļos.

Kur vislabāk novietot ugunsdzēsības aparātu?

Atbilstoši 19.04.2016 MK noteikumu Nr.238 “Ugunsdrošības noteikumi” prasībām ugunsdzēsības inventāram ir jābūt brīvi pieejamam un ērti lietojamam nepieciešamības gadījumā.

Ugunsdzēsības aparātu novieto ne augstāk par 1,5 metriem no grīdas līdz aparātu rokturim.

Publiskās vietās ugunsdzēsības aparāta vietas jāapzīmē ar zīmi “Ugunsdzēsības aparāts”, kas jāizvieto redzamā vietā.

Ugunsdzēsības inventāra kastes

Dažādas konfigurācijas plastmasas un metāla ugunsdzēsības inventāra kastes ir pasaulē plaši izplatīts risinājums ugunsdzēsības inventāra novietošanai.

Kastes pasargā ugunsdzēsības inventāru no ārējo laikapstākļu ietekmes, putekļiem, mazina huligāniskas tieksmes lietot ugunsdzēsības inventāru bez vajadzības. Savukārt speciālas slēdzenes, ar ko ir aprīkotas kastes, nodrošina ātru piekļuvi pie inventāra nepieciešamības gadījumā.

Uzzināt vairāk un iegādāties -> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/ugunsdzesibas-aparatu-kastes/

Ugunsdzēsības inventāra statīvi

Objektos, kur telpu plānojuma dēļ ir apgrūtināta vai neiespējama ugunsdzēsības inventāra stiprināšana pie sienām, tiek izmantoti ugunsdzēsības inventāra statīvi. Tie ir viegli pārvietojami telpā pēc nepieciešamības.

Iegādājoties statīvus, svarīgi pievērst uzmanību tam, kādu ugunsdzēsības aparātu veidu stiprināšanai tie ir paredzēti. Proti, ogļskābās gāzes ugunsdzēsības aparātu stiprinājumi atšķiras no pulvera un ūdens putu ugunsdzēsības aparātu stiprinājumiem.

Uzzināt vairāk un iegādāties -> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/ugunsdzesibas-aparatu-stiprinajumi/

Kāpēc ugunsdzēsības aparātam nepieciešama regulāra apkope?

Ugunsdzēsības aparātus, līdzīgi kā jebkuru ierīci, ir jāuztur darba kārtībā, jo nestrādājošs pirmās nepieciešamības ugunsaizsardzības līdzeklis ir sliktāk kā vispār neesošs!

Ugunsdzēsības aparātu uzturēšanas gatavā stāvoklī reglamentē MK noteikumi Nr.238 ''Ugunsdrošības noteikumi'' nosakot, ka ugunsdzēsības aparātu Tehniskā apkope jāveic atbilstoši ražotāju tehnisko noteikumu prasībām, bet ne retāk kā 1 reizi 5 gados.

FN-SERVISS atgādina!

Svarīgi, lai ne vien ugunsdzēsības aparāts ir pa rokai, bet mākam ar to darboties.

FN-SERVISS aicina ikvienu uzņēmumu ieplānot savai komandai ikgadējās praktiskās apmācības ugunsdrošībā!

Piesakiet apmācības līdz 31.03.2024 un saņemiet 20% atlaidi!

E-veikals