Vai līdzās dūmu detektoram ir jābūt arī gāzes detektoram?

augusts 21, 2023

No 2020.gada 1.janvāra Ugunsdrošības noteikumu prasības nosaka to, ka visos mājokļos – gan privātmājās, gan dzīvokļos – ir jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājās papildus jānodrošina arī ugunsdzēsības aparāts.

Kā liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistikas dati, ik gadu izceļas aptuveni 7000  ugunsgrēku, kuros dzīvību zaudē aptuveni 80 cilvēku, un viens no galvenajiem iemesliem letālām sekām ir nosmakšana dūmos.

FN-SERVISS veiktā pētījuma dati, kur analizēta ugunsdrošība Latvijas iedzīvotāju mājokļos pēc mērījumiem platformā www.drosais.lv, parāda bēdīgu ainu – joprojām viena trešdaļa iedzīvotāju savus mājokļus nav aprīkojuši ar dūmu detektoriem. Vēl sliktāki rādītāji ir ar ugunsdzēsības aparātiem – to nav teju pusei mājokļu. Diemžēl, ugunsnelaime nešķiro bagātos un nabagos - tā var notikt ar jebkuru, tāpēc tai ir jābūt pieejamai ikvienam!

Kādi ir ieguvumi no dūmu un gāzes detektoru uzstādīšanas?

✅ Ar spalgu signālu dūmu detektors brīdinās par ugunsnelaimi. Aktuāli ikvienam mājokļa īpašniekam vai īrniekam! Diemžēl neviens nav pasargāts no ugunsnelaimes izcelšanās.

✅ Ar spalgu signālu tvana gāzes detektors brīdinās par indīgās gāzes (CO gāzes) koncentrācijas palielināšanos gaisā, kas var atstāt neatgriezeniskas sekas cilvēka veselībai un dzīvībai. Aktuāli ikvienam, kas savas mājas apsildīšanai izmanto malkas apkuri (krāsnis, kamīni), ēdiena pagatavošanai izmanto ar malku kurināmas plītis.

✅ Ar spalgu signālu gāzes detektors brīdinās par indīgo gāzu (propāna, butāna vai metāna) koncentrācijas palielināšanos gaisā, kas var atstāt neatgriezeniskas sekas cilvēka veselībai un dzīvībai. Aktuāli ikvienam, kas savas mājas apsildīšanai izmanto dabasgāzi, ikdienā izmanto dabasgāzi ēdiena pagatavošanai.

✅ Laicīgi saņemot signālu par ārkārtas situāciju, tiek iegūts laiks cilvēku drošai evakuācijai un materiālo vērtību saglābšanai.

Balts optiskais dūmu detektors

Dūmu detektors

Dūmu detektori jeb bezvadu dūmu detektori ir neliela izmēra autonomas ar baterijām darbināmas ierīces, kas brīdinās par gaidāmo nelaimi un ļaus to novērst.

Kā tas darbojas? Tas ir aprīkotas ar fotoelektronisku dūmu atpazīšanas ietaisi, kas, fiksējot konkrētu dūmu koncentrāciju telpā, sāk signalizēt. Skaņa ir tik spalga, ka var atmodināt arī cieši aizmigušu cilvēku.

Tāpat, ja paši mājas saimnieki būs devušies prom no mājām, ir liela iespēja, ka šādu spalgo signālu sadzirdēs kaimiņi, kas varēs izsaukt papildus palīdzību ugunsgrēka novēršanai. Jāatceras, ka lokālie dūmu detektori ir paredzēti tikai lietošanai iekštelpās.

Mūsdienās detektoru izvēle ir ļoti plaša, un daudzveidīgā dizaina dēļ tos iespējams pielāgot jebkura stila interjeram un maciņam. FN-SERVISS e-veikalā dūmu detektoru var iegādāties sākot no 4,99 EUR.

Viens dūmu detektors ir paredzēts ~60 m2 telpai, ja vien ražotāja instrukcijā nav norādīts citādi.

Ja telpā ir kāda starpsiena, ari ieteicams izvietot papildu dūmu detektoru, jo dūmi nemēdz apiet šķēršļus.

Šos detektorus montē vietās, kur tie visātrāk reaģētu uz degšanas produktiem.

Lai ugunsdrošības ierīce būtu efektīgāka, to novieto visaugstākajā punktā telpas centrā. Vislabāk izvietot vienu dūmu detektoru katrā telpā, izņemot, protams, tās, kurās varētu rasties viltus trauksmes, piemēram, virtuve vai vannas istaba.

Atcerieties!

  • No dūmu detektora nebūs labuma, ja tos novietos tuvu ventilācijas iekārtām, jo tās izkliedēs dūmus, ja tādi būs radušies, un aizkavēs detektora impulsu.
  • Nav arī ieteicams detektoru novietot kādā no griestu stūriem, jo tur dūmi nonāks vēlāk.

Fn serviss kur jāizvieto dūmu detektori

Praktiskus padomus dūmu detektoru uzstādīšanai skatīt šeit.

Lokālais tvana gāzes detektors EstAlert KD-218A

Tvana gāzes detektors

Tvana gāzes detektors ir neliela izmēra autonoma vai sistēmā saslēdzama ierīce, kas laicīgi brīdinās par tvana gāzes koncentrācijas palielināšanos telpās.

Kā rāda pētījuma dati, 85% no visiem privātmājās dzīvojošajiem ir apkures aprīkojums – krāsns, katls vai kamīns, taču tikai  23% no tiem ir tvana gāzes detektors. Savukārt tiem 14% no visiem dzīvokļos dzīvojošajiem, kuriem ir krāsns, katls vai kamīns, tikai  21% ir tvana gāzes detektors.

Kā tas darbojas?  Tvana gāzes detektora pamatā darbojas elektroķīmiskais sensors, kura pamatuzdevums ir fiksēt indīgās gāzes koncentrācijas līmeni gaisā un, ja tas kļūst bīstams cilvēka dzīvībai, ar spalgu skaņas un gaismas signālu brīdināt par  gaidāmajām briesmām.

Arī tvana gāzes detektoru izvēle ir gana ļoti plaša, un daudzveidīga.  FN-SERVISS e-veikalā tvana gāzes detektoru var iegādāties sākot no 18,99 EUR.

Tvana gāze ir indīga un cilvēka dzīvībai bīstama gāze bez krāsas un smakas.

Iekļūstot asinīs, tvana gāze veido savienojumu, kurš neļauj transportēt skābekli, tādēļ audos rodas skābekļa deficīts.

Gadījumā, ja tvana gāzes izplatīšanās telpās tiek pamanīta novēloti, kā, piemēram, nakts stundās, saindēšanās sekas var būt letālas.

Tvana gāzes ieelpošanas gadījumā var rasties ne tikai saindēšanās, bet arī sirds ritma traucējumi, miokarda infarkts, insults.

Tvana gāze rodas, nepilnīgi sadegot malkai jeb citam kurināmajam, ja tam nav pietiekamas skābekļa piekļuves.

Saindēšanās risks ar tvana gāzi pieaug, iestājoties aukstākam laikam, un mājokļos, kur tiek izmantotas autonomas apsildīšanas ierīces un kurinātas krāsnis.

Nereti cilvēka veselībai un dzīvībai bīstama tvana gāzes koncentrācija izveidojas slikti vēdinātās telpās, kā arī ar krāsni apkurināmās telpās, ja priekšlaicīgi aizver krāsns aizbīdni.

Nekavējoties atvērt logus un durvis, lai strauji samazinātu tvana gāzes koncentrāciju telpā.

Savas veselības labad, iziet uz kādu brīdi ārā no telpām svaigā gaisā.

Ja saindēšanās ar tvana gāzi jau ir notikusi, obligāti jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Līdzīgi kā autonomos dūmu detektorus, arī tvana gāzes detektori telpā ir jāizvieto tā, lai tie maksimāli aptvertu visa apdzīvojamo telpu. Vadošos detektoru ražotāju laboratoriju pētījumi parāda, ka ierīce spēj laikus atklāt nelielu CO gāzes koncentrāciju ierobežotā telpā – līdz 60 kvadrātmetriem.

Parasti tvana gāzes detektorus stiprina pie sienas, apmēram acu augstumā, lai viegli un ērti tam var piekļūt, jo būs jāveic tīrīšanas, pārbaudes un bateriju nomaiņa. Šī detektora minimālais pieļaujamais attālums no griestiem vai stūriem ir 20 cm.

Uzstādot tvana gāzes detektoru mājās, pirms uzstādīšanas rūpīgi izlasiet tā lietošanas instrukciju un tikai tad ķerieties klāt pie montāžas darbiem.

Atcerieties!

Tvana gāzes detektori noteikti neaizstās dūmu detektorus mājās, jo iekārtā iebūvētā sistēma nav paredzēta dūmu mikrodaļinu uztveršanai, tāpēc FN-SERVISS drošības eksperti iesaka kombinēt detektoru veidus.

Balts lokālais tvana gāzes detektors

Gāzes detektors

Gāzes detektors ir neliela izmēra autonoma vai sistēmā saslēdzama ierīce, kas patstāvīgi spēj konstatēt telpā butāna, propāna un metāna gāzes koncentrāciju un par to ar spalgu skaņas signālu brīdināt mājokļa iemītniekus par apdraudējumu viņu veselībai un dzīvībai.

Pētījuma dati rāda, ka 48% no visiem privātmājās dzīvojošajiem ir gāzes katls vai gāzes plīts, un tikai 2/3 ir arī gāzes detektors. Savukārt dzīvokļos dzīvojošiem, kuriem ir gāzes plīts vai gāzes katls – gāzes detektors ir vien 16%.

Kā tas darbojas?  Gāzes detektoram piemīt augsts jūtīgums, un to var izmantot, lai noteiktu sadzīves gāzes, sašķidrinātās gāzes un dabasgāzes noplūdes. Detektors tieši reaģē uz gaisā izkliedēto gāzi un rada lineāru sprieguma signālu. Kad noteiktais gāzes blīvums sasniedz iestatīto rādītāju, detektors pārraida akustiski-optisku trauksmes signālu, atgādinot lietotājiem par to, ka savlaicīgi jāveic noteikti pasākumi.

FN-SERVISS e-veikalā  gāzes detektoru akcijas periodā var iegādāties sākot no 12,99 EUR.

Piestiprinot pie sienas, aptuveni 30 cm virs zemes, lai atklātu saspiestas naftas gāzes vai oglekļa gāzu noplūdi, vai aptuveni 50 cm zem griestiem, lai noteiktu dabasgāzes noplūdi.

Atcerieties!

  • Neuzstādiet ierīci līdzās karstuma, mitruma avotiem un eļļainām ierīcēm.
  • Neuzstādiet līdzās logam vai ventilatoram, kur gāze var ātri izgaist.

Ja tev vēl nav dūmu detektors ieskaties FN-SERVISS e-veikalā!

Plašā piedāvājuma klāstā atradīsi piemērotāko gan sava mājokļa interjeram, gan maciņam.

Veicot pirkumu FN-SERVISS e-veikalā līdz 17. septembrim, piegādāsim pasūtījumu tev tuvākajā VENIPAK pakomātā vai ar kurjeru BEZ MAKSAS!

E-veikals