Dāvanā drošību jeb ko dāvināt šajos Ziemassvētkos? konsultē FN-SERVISS

novembris 12, 2018

Kad gribam īpaši nozīmīgā brīdī cilvēkam sagādāt prieku, kaut ko uzdāvinām. Dāvanas ir divu veidu, - derīgas un nederīgas. Nederīgās dāvanas tiek kautrīgi paslēptas plauktos un pēc kāda laika atdāvinātas tālāk. Derīgās dāvanas liek lietā. Tomēr uzdāvināt derīgu dāvanu ir liela māksla. Bērnus provocē rakstīt salatētim, draugi diplomātiski veic aptauju un tāpat gadās netrāpīt desmitniekā.

No derīgo dāvanu klāsta var īpaši izdalīt ugunsdrošības ierīces, kuru ārējais izskats kļūst arvien pievilcīgāks. Cilvēks pēc dabas ir optimists un nekad neticēs, ka ar viņu kaut kas var notikt. Tomēr var, un kā vēl. No 2018. gada pirmo deviņu mēnešu statistikas redzams, ka 1591 reizes dzēsti ugunsgrēki dzīvojamās mājās, 524 – transportlīdzekļos, 150 publiskajās ēkās un 131 ražošanas ēkās, bet 2388 reizes degušas neapsaimniekotas ēkas un atkritumi. Ugunsgrēkos bojā gājuši 48 cilvēki. Lai arī bojā gājušo skaits samazinās, darāmā vēl daudz. Zinot savu pilsoņu reizēm vieglprātīgo attieksmi, valdība arvien jaunas, motivētas ugunsdrošības normas iekļauj likumdošanā.*  

Tomēr dzīvojamās telpās ugunsdrošības inventārs bieži izskatījās kā svešķermenis un vāji iekļāvās modernā interjerā. Šobrīd šis trends tiek labots un arvien vairāk pie speciālo ugunsdzēsības ierīču ārējā izskata piestrādā dizaineri un inventārs kļūst par organisku interjera dizaina sastāvdaļu. Piemēram, Jalo Helsinki ugunsdzēsības pārklājus izmanto mājas apstākļos, dažādu ierīču izraisītos uzliesmojumos vai drēbju aizdegšanās gadījumos. Paprāvie - 120 x 180 cm lielie pārklāji veidoti no akrila pārklātām stikla šķiedrām, kas padara pārklājus vieglākus. Materiāls darbojas efektīvāk nekā parastie stiklu šķiedru pārklāji, jo pārklājums padara produktu hermētiskāku. Ugunsgrēka sākšanās gadījumā, pārklāju nepieciešams uzlikt degošajai zonai, lai novērstu skābekļa piekļuvi un liesmu izplatīšanos. Tā kā tauku izraisītajiem ugunsgrēkiem nedrīkst liet ūdeni, jo tas var izraisīt uguns izplatīšanos, ugunsdzēsības pārklājs virtuvē ir laba alternatīva. Piedevām ugunsdzēsības pārklāju sērijā ir vairāku stilu zīmējumi, kuru dizainu ir veidojis somu mākslinieks Tove Jansons.  

Modernu virtuvi eleganti papildinās mājas ugunsdzēsības līdzeklis UGD-1x ABF ”OGNIOCHRON” . Tas ir neliels litra ietilpības ugunsdzēšamais aparāts ar baltu krāsojumu un dekoratīviem uzrakstiem, kas vairāk rotā virtuvi, kā apgrūtina tās interjeru. Mājas ugunsdzēsības līdzeklis paredzēts degošu eļļu un tauku, mugurā esoša apģērba, dokumentu un iekārtu dzēšanai. Aparātā izmantota tehnoloģija, kas veido ūdens miglu, tādējādi samazinot bojājumus pēc ugunsgrēka nodzēšanas. Tas ir labs, videi draudzīgs dzēšanas līdzeklis, kas dzēš ātri un efektīvi, piedevām neatstāj pēdas pēc dzēšanas.

Kā vienu no novatoriskiem ugunsdzēšamā inventāra risinājumiem ir jāpiemin ugunsdzēsības bumba Elide. Ugunsbumbas bija dzirdēta lieta, tagad nopērkama arī anti-ugunsbumba, kas varētu būt lieliska dāvana tehnoloģijas cienošam cilvēkam. Bumbai ir lodes forma, raksturīgais ugunsdzēšamo aparātu krāsojums un telpā to novieto uz balta trejkāja. Saskaroties ar uguni lode 3 – 10 sekunžu laikā aktivizējas un pārplīstot veido gaisa triecienu. Tā izdala pulverveida ķīmiskās vielas, kas efektīgi apdzēš uguni 8 – 10 m2 platībā. Oriģinālais ugunsdzēsības līdzeklis sver 1,5 kg, un to  viegli pārvietot gan pieaugušajiem, gan bērniem. Briesmu gadījumā lodi vienkārši iemet ugunī, vai arī jau iepriekš uzstāda ugunsgrēka riska zonā. Lode lietojama 5 gadus bez papildus tehniskās apkopes, pēc savas funkcionalitātes tā pilda ugunsdzēsības aparāta lomu. Anti-ugunsbumbu izmanto parasto viegli uzliesmojošie materiālu, viegli uzliesmojošu degšķidrumu, gāzu un elektroiekārtas zem sprieguma līdz 5000 voltiem, dzēšanai. Būtiski gan piebilst to, ka ugunsdzēsības bumba neaizstāj vajadzību pēc ugunsdzēsības aparātiem uzņēmumos, kas atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem ir obligāti ikvienā publiskā vai saimnieciskā objektā.

Jaunie ugunsdzēsības noteikumi paredz drīzu lokālā dūmu detektora obligātu uzstādīšanu katrā mājoklī. Tomēr detektoru iegādi atliek un atliek. Īpaši tas attiecās uz gadiem vecākiem cilvēkiem, kas pēc statistikas atrodas ugunsgrēka apdraudēto personu riska skaitā. Sargājošais dūmu detektors šobrīd varbūt ir pati noderīgākā dāvana saviem vecākiem, gan arī kā asprātīga dāvana draugiem. Ja parastais detektors ir baltas plastmasas kārbiņa ar neuzkrītošu ārējo izskatu, tad dāvanai noderēs īpašā dizaina mini dūmu detektori, kas var būt hromēti, sudraboti vai zeltīti cilindriņi, kas labi izskatīsies pie gaiteņa griestiem pirms guļamistabas durvīm vai arī guļamistabā. Augstākas klases detektori nodrošinās lielāku drošības līmeni.  Stila detektori KUPU tiek piedāvāti vairākos toņos un ir dārgāki. Ekskluzīvi ir dekoratīvi dūmu detektori LENTO "nakts tauriņi", kas, novietoti pie griestiem vai sienu augšējā malā, kalpo kā divi vienā – ugunsdrošības ierīces un oriģināli dizaina objekti. Figūriņas ir 14 cm lielas, vairākās krāsās un veicina pozitīvu noskaņojumu.

Autobraucējiem nopērkami dāvanu komplekti, kuros ir gan ugunsdzēšamais aparāts, pirmās palīdzības aptieciņa, atstarojošais trīsstūris un veste. Citiem būs interesanti – stacionārie pulksteņi, kas ievietoti benzīna kannu samazinātās kopijās, Asprātīgo suvenīru ražo Valmierā.

Toties pavisam vienkāršs svētku komplekts sastāvēs no ugunsdzēsības aparāta un dūmu detektora. Apskatot FN SERVISS piedāvājumu, katrs var atrast kādu derīgu lietu, kas noderēs labai dāvanai.

 

* Avots: VALSTS UGUNSDZĒSĪBAS UN GLĀBŠANAS DIENESTS, Pārskats par glābšanas darbiem, ugunsgrēkiem un to radītajām sekām (Datu apstrādāšanas periods 01.01.2018. - 30.09.2018.)

Papildus informācija par ugunsdrošību un darba drošību vienuviet.

E-veikals