Mīti un patiesības par ventilācijas sistēmu tīrīšanu

novembris 12, 2018

Kā tīrīt ventilācijas kanālus?

Šī gada 27. septembrī mācību centrā “Drošība”, notika 8.Ekspertu dienas, kas šoreiz tika veltītas tēmai “Kāpēc mehānisko ventilācijas sistēmu un dabīgās ventilācijas kanālu uzturēšana ir svarīga?”. Pasākumā piedalījās ap 150 būvju īpašnieki, apsaimniekotāji, mehānisko ventilācijas sistēmu apkopes veicēji un ugunsdrošības speciālisti. Tad kāpēc ventilācijas sistēmu profesionāla kopšana ir tik svarīga?

 

Slikts gaiss samazina ražību

Lai ik dienas nodrošinātu pilnvērtīgu cilvēka ķermeņa funkcionēšanu, vidēji nepieciešams apēst 1 kg barības, izdzert 2 litri ūdens, un ieelpot ap 15 000 litrus gaisa. Tātad cilvēks katru dienu ieelpo un caur plaušām izfiltrē milzīgu gaisa apjomu. Arī gaisa piesārņojums caur plaušām nonāk cilvēka ķermenī. Tādēļ gaisa kvalitāte ir ļoti būtisks priekšnosacījums cilvēka pašsajūtai un veselības stāvoklim. Īpaši tas attiecas uz telpām, jo aptuveni 70-90% no sava laika cilvēki pavada telpās un tieši tur rodas lielākās problēmas ar kvalitatīva gaisa saņemšanu. It īpaši tas ir svarīgi pilsētās, kur arī ārējā gaisa kvalitāte nebūt nav tā spožākā. Nekvalitatīvs gaiss traucē pilnvērtīgi nodoties darbam un alerģiskiem cilvēkiem var izraisīt veselības problēmas. Bieži sūdzības par vidi ir saistītas ar gadījumiem, kad biroja darbinieks neierodas darbā slimības dēļ. Kopā ar darba efektivitātes un produktivitātes zudumu, tas darba devējam nozīmē lielu naudas summu zaudējumus. Īpaši tas attiecas uz tirdzniecības centriem, sabiedriskās ēdināšanas iestādēm, ražošanas un biroju ēkām.

Par to, ka komfortu sabiedriskās telpās nodrošina svaigs un tīrs gaiss, nevienam šaubu nav. Lai izvairītos no gaisa piesārņojuma, telpās regulāri kopj grīdas un tās vēdina, izvadot izlietoto iekštelpu gaisu un pievadot svaigu gaisu no ārpuses. Tomēr vēdināšanas laikā gaisā esošie putekļi un cita veida piesārņojums pakāpeniski nosēžas uz ventilācijas kanālu sieniņām un grīdas. Rezultātā dažu gadu laikā gaisa ievades un izvades kanālos var uzkrāties liels daudzums putekļu, mikrobu un dažāda veida netīrumu.

"Speciālisti, kas rūpējas par ventilācijas kanāliem, ikdienā sastopas ar dažādām problēmām – daudzas ventilācijas sistēmas nefunkcionē, daudzas nav tīrītas kopš palaišanas ekspluatācijā. To apstiprina arī zinātniskie pētījumi. Vairākos pētījumos pierādīts, ka HVAC (apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas) sistēma var pati par sevi piesārņot gaisu, jo tai trūkst pienācīgas apkopes. Tādēļ ventilācijas sistēmu tīrīšana un balansēšana ir svarīga apkopes darbība, lai novērstu veselības problēmas telpās. Pie reizes tīrīšana un balansēšana arī uzlabo sistēmas energoefektivitāti." atzīmē Natālija Sokolova, "FN-Serviss" valdes locekle.

 

Ventilācija ir obligāti jākopj

Ventilācijas sistēmas slotas caurules

Apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu tīrīšanas nozare ir relatīvi jauna, un tā līdz šim bija vairāk fokusēta uz tīrīšanu ugunsdrošības iemeslu dēļ, visbiežāk virtuves taukvielu izvades kanāliem. Taču daudzas Eiropas valstis, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu tīrīšanu pieprasa higiēnas apsvērumu dēļ. No Eiropas Standartiem noteikti ir jāpiemin EN15780:2011 “Kanālu darbi – Ventilācijas sistēmu tīrība” (esošajās ēkās) un EN 15240:2010 Ēku energoefektivitāte — Vadlīnijas gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudei. Savukārt detalizētākas vadlīnijas apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudes vajadzībām un tīrīšanas kvalitātei var atrast Eiropas ventilācijas higiēnas asociācijas (EVHA) izdotajās “Taukvielu izvades caurules tīrīšanas vadlīnijās”.

No Eiropas normatīvo aktu prasībām atgriežoties pie nacionālās likumdošanas normām, jāatzīmē ir 19.04.2016 MK noteikumi Nr. 238 “Ugunsdrošības noteikumi”, 90. un 91. punkti, kas paredz sekojošo: “Mehāniskās ventilācijas sistēmu un dabīgās ventilācijas kanālu tīra, lai nepieļautu uguns izplatīšanos būvē. Mehāniskās ventilācijas sistēmas tehniskā stāvokļa pārbaudi un tīrīšanu veic reizi piecos gados." atzīmē Natālija Sokolova, "FN-Serviss" valdes locekle.

Tomēr kā rāda prakse, tad ar normatīvos aktos paredzēto ventilācijas sistēmu tīrīšanas regularitāti bieži vien ir par maz. Īpaši tas attiecas uz virtuves un rūpnieciskās izvades ventilācijas kanāliem ar intensīvu noslogojumu, kas var kļūt ugunsbīstami jau pēc dažu mēnešu lietošanas. Tādēļ, vadoties pēc ventilācijas kanālu noslogojuma, Eiropas savienības rekomendētajos normatīvos katra veida ventilācijas kanāliem ir paredzēts savs tīrīšanas laiks. Latvijā šie normatīvi vēl nav pieņemti, tomēr labs saimnieks savus ventilācijas kanālus tīrīs atbilstoši reālajai vajadzībai. Īpaši tas svarīgi ir slimnīcās, kur gaisā koncentrējas daudz bīstamas baktērijas.

 

Kļūdas ventilācijas kanālu tīrīšanā

Cits jautājums ir, kā tīrīt? Ventilācijas sistēmu higiēna vēl arvien ir relatīvi jauns temats, un tam izmantotā tehnoloģija vēl arvien ir attīstības stadijā. Nozare ietver salīdzinoši nelielus uzņēmumus, kas parasti strādā valsts līmenī. Daudzos gadījumos tīrīšanas darbu uzņēmēji izmanto aprīkojumu, kas izgatavots citiem mērķiem, t.i., tīrīšanas rezultāts ir ļoti vājš. Tradicionāli izmantotie putekļu sūcēji arī var nebūt efektīvi. Somu Profesionālās Veselības Institūta 2010. gadā publicētajā pētījumā “Cleanliness and cleaning of HVAC in hospital wards”(“Tīrība un HVAC tīrīšana slimnīcu nodaļās”) bija norādīts, ka pētījuma laikā tika atklātas vairākas problēmas ventilācijas sistēmās. Piemēram, vairāki HVAC kanālu tīrīšanas procesi izraisīja piesārņojuma izplatīšanos iekštelpu gaisā. Īpaši dzesēšanas siju tīrīšana ar putekļu sūcēju izrādījās galvenais piesārņojuma avots. Ja tīrīšana tika veikta bez dezinfekcijas, pirms un pēc tīrīšanas mikrobu paraugi uzrādīja pretrunīgus rezultātus. Tātad ir ne tikai jātīra, bet arī jādara tas kvalitatīvi. Lietu sarežģī tas, ka

ventilācijas padeves un izvades sistēmu ikdienas tīrīšanai darba vietās ir nepieciešamas jaunas prasmes un īpašs aprīkojums. Līdz ar to tas izmaksā vairāk nekā parastie tīrīšanas pakalpojumi un ēku īpašnieki bieži vien negrib pasūtīt ventilācijas sistēmu higiēnisko tīrīšanu. Netīrot ventilācijas sistēmu netiek izmantota lieliska iespēja iekštelpu gaisa kvalitātes uzlabošanai. Nevēlēšanās veikt regulāru apkopi bieži noved pie tā,  ka higiēniskais tīrīšanai ir par vēlu un ir jāmaina visa ventilācijas sistēma.

Ventilācijas sistēmas iekārtas tīrīšanai

Lifa Air ventilācijas sistēmu tīrīšanas iekārtas - somu kvalitāte un garantija

"Kanālu tīrīšanas aprīkojuma un pakalpojumu tirgus darbojas visā pasaulē. Arī Latvijā ir ienācis ražotājs, kura profesionālās ventilācijas kanālu tīrīšanas iekārtas nodrošina mūsdienīgu ventilācijas tīrīšanu, kas apmierina visjaunākās higiēnas prasības. Tas ir Somijas ražotājs Lifa Air, kas specializējas mehānisko ventilācijas sistēmu tīrīšanas metožu un aprīkojuma izstrādāšanā un ražošanā. Lifa Air ir viens no nedaudzajiem ražotājiem, kam ir ISO 9001 kvalitātes un ISO14001 vides standarti, un kas, sadarbībā ar Somijas tehniskās izpētes centru VTT, ir izstrādājis vairākas uzlabotas metodes problēmām, kuru risināšana iepriekš bija šķituši neiespējama." stāsta Natālija Sokolova, "FN-Serviss" valdes locekle.

 

Lifa Air apskates kameras ir profesionālas iekārtas, kas var darboties taisnstūrveida un apaļos kanālos, kā arī vertikālos un horizontālos. Videokameras aprīkojumu var izmantot arī ierīču vadīšanai tīrīšanas procesa laikā. Apskates laikā veikto vizualizāciju var uzreiz ierakstīt. Komplektā ietilpst iekārtas piesārņojuma diagnosticēšanai, ventilācijas iekārtas zemspiediena radīšanai un gaisa tīrīšanai, kā arī iekārtas ventilācijas šahtu tīrīšanai.

Ventilācijas vadu diagnostikai izmanto vairākas ierīces, piemēram, LifaComb  - nerūsējošo tērauda mitrās plēves biezuma mērītāju, kas mēra netīrumu vai tauku biezumu ar 25 mikronu precizitāti. Video endoskops Visual Optics izmanto jaunas apskates iespējas attēla uzņemšanai un gaismas regulēšanai ar to pašu vadības bloku. Vertikāliem un nelieliem horizontāliem kanāliem izmanto krāsu videokameru LifaDrop. Lai veiktu diagnostiku, izmanto arī Lifa DuctCleaner robotus, kas aprīkoti ar minikamerām. Piemēram, DuctControl ir pārvietojams apskates komplekts vertikāliem un maziem, horizontāliem kanāliem, kas ietver LifaDrop kameru, pārnēsājamu lauka bloku, TFT krāsu monitoru, 25 m videokabeli, vadības bloku, kursorsviras vadības bloku un stikla šķiedras stieņus. DuctControlMini komplekts ietver arī Lifa DuctTruck minitraktoru. Diagnostikas iekārtas var brīvi komplektēt no vajadzīgām komponentēm.

 

Papildus informāciju par Lifa Air produktiem varat atrast šeit.

 

Ventilācijas kanālu tīrīšana

Modernas ventilācijas kanālu tīrīšanas ierīces bieži ir roboti, kas dodas iekšā ventilācijas ejās un ar speciālām birstītēm apstrādā kanālu sieniņas. Tajā pat laikā speciālas gaisa uzsūcējiekārtas, kā izturīgās tērauda Lifa Hepa Clean 4000 vai Lifa Hepa Clean 2500, kas nodrošina to, ka visi netīrumi, kas tīrīšanas laikā tiek noberzti no ventilācijas kanāla, tiek pilnībā neitralizēti. Iekārtas noder arī gaisa tīrīšanai celtniecības un renovācijas darbos. Vairākposmu filtrācijas sistēma izstrādāta tā, ka katru filtru var viegli nomainīt. Tas samazina nomaiņai nepieciešamo laiku un izmaksas. Iekārtām ir vairākas ražības pakāpes un atvieglota iespēja pievienot dažādiem ventilācijas kanāliem.

Piemēram, lielu kanālu tīrīšanai izmanto Lifa Combi Clean 40, kas ir jaudīga, pneimatiska iekārta apaļu un kantainu ventilācijas kanālu tīrīšanai, piemērota kanāliem, kuru izmērs ir no 20 -120 cm. Tā aprīkota ar uzgaļiem kanālu pārklājumu smidzināšanai. Lai CombiClean 40 darbotos ir nepieciešams kompresors ar gaisa plūsmas līmeni 300-600 l/min. Kāta garums ir 40 m, kas ļauj iztīrīt līdz pat 75 m garu kanālu. Ierīce tiek darbināta izmantojot rokas vadību. Rotācijas virziena maiņa dod lietotājam iespēju vadīt birsti caur kanālu līkumiem. Birste tiek noturēta vietā, pateicoties pneimatiskajam birstes centralizētājam Lifa Central Control PNEU40. Iekārtai ir pieejama videokamera, kas ļauj tīrīšanas laikā TV monitorā pārbaudīt darbu rezultātu. Izmantojot ķīmiskos uzgaļus, iespējama tieša aerosolu uzklāšanu tīrīšanai, dezinfekcijai vai kanālu pārklājošu vielu izsmidzināšanai. Šķīdumiem nepieciešamo zema spiediena smidzināšanas piederumu piestiprina tīrīšanas iekārtai. Toties Lifa Special Cleaner 20 ir piemērota mazu kanālu tīrīšanai. Tai ir 20 m gara, lokana tīrīšanas ass. Iekārta pneimatiski darbināma ar pedāļa mehānismu un iespējams izmantot rokas vadības ierīce (Lifa Hand Control SC2).

Apzinoties svaiga gaisa kvalitātes nozīmi, likumdošanas prasības, FN-Serviss drošības eksperti izvēlējās iegādāties un strādāt ar Lifa Air mehānisko ventilācijas sistēmu tīrīšanas aprīkojumu. Jāatzīst, tās bija investīcijas, taču ieguldītie līdzekļi attaisnoja sevi. Lifa Air aprīkojums ne tikai nodrošina kvalitāti tīrīšanas procesā, bet ir ārkārtīgi parocīgs un ērts tehniskajiem meistariem, kas veic mehānisko ventilācijas sistēmu tīrīšanas procesu. Sīkāk par FN-SERVISS piedāvājumu mehānisko ventilācijas sistēmu tīrīšanai varat apskatīt šeit.

 

Roku rokā ar zinātni

Iekštelpu gaisa kvalitāte ir tā vides problēma, par kuru pasaules mērogā diskutē arvien vairāk. Ventilācijas sistēmu higiēna vēl arvien ir relatīvi jauns temats. Lifa Air ir viens no pasaules vadošajiem droša un tīra iekštelpu gaisa produktu un aprīkojuma ražotājiem. Tas ne tikai specializējas HVAC ventilācijas higiēnā, ēku renovācijas drošībā un higiēnā, kā arī dažādiem nolūkiem izmantotās uzlabotās gaisa tīrīšanas iekārtu ražošanā. Piedevām, LIFA ir ļoti produktīvas attiecības ar akadēmisko pasauli. Ne velti uzņēmums ik gadu investē ilgtermiņa pētījuma programmās un produktu attīstībā aptuveni 10% no sava apgrozījuma. Tādējādi ne tikai Lifa Air aprīkojums ir izstrādāts, testējot nozari. Arī pats darba rezultāts tiek testēts un apstiprināts ar zinātniskām metodēm. Par šo tehnoloģiju izstrādi "Lifa Ventilācijas tīrīšanas koncepts apaļiem un taisnstūrveida gaisa padeves un izvades kanāliem un gaisa apstrādes iekārtām" ir saņēmis vairākus starptautiskus patentus. Zinātniskie pētījumi stādīti priekšā vairākos zinātniskos pasākumos, piem., konferencē "Veselīgas ēkas "(Healthy Buildings) Singapūrā (skat.: www.hb2003.org ) un profesionālajās savienībās, piem., Eiropas ventilācijas higiēnas asociācijā EVHA (skat. www.evha.eu ) un Starptautiskajā virtuves izvades kanālu tīrīšanas asociācijā (skat. www.ikeca.org ).

 

Gadījumā, ja Jums rodas papildus jautājumi par izklāstīto tēmu, sazinieties ar mums!

 

Noderīgus materiālus un prezentācijas no Ekspertu dienām #8 varat atrast šeit.

Ja meklējat uzņēmumam vai mājām atbilstošu ugunsdzēsības inventāru, ieskatieties mūsu sadaļā: Ugunsdzēsības aparāti.

Papildus informāciju par FN-SERVISS piedāvājumu ugunsdrošībā skatiet sadaļā “Ugunsdrošības pakalpojumi

Papildus informāciju par FN-SERVISS piedāvājumu darba drošībā skatiet sadaļā “Darba aizsardzības pakalpojumi”.

E-veikals