3 lietas, kas jāzina ikvienam par ugunsdzēsības aparātiem

marts 29, 2023

Ugunsnelaimes netiek gaidītas, tomēr ir labi, ja esi sagatavojies, lai pasargātu sevi, savus tuviniekus, mājokli, kā arī kolēģus un uzņēmumu kopumā.

Šajā rakstā uzzināsiet, kā izvēlēties piemērotāko ugunsdzēsības aparātu, kur tas ir jānovieto, lai ārkārtas situācijā būtu ērti pieejams, un kāpēc ir jāieplāno reizi gadā aparāta apkope.

1.Izvēlies piemērotāko ugunsdzēsības aparātu

Zemāk uzzināsiet, kādi ir ugunsdzēsības aparātu veidi un kādām situācijām katrs no tiem ir piemērotāks.

Ar daudzveidīgu ugunsdzēsības aparātu sortimentu aicinām iepazīties FN-SERVISS e-veikalā https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/

Plusi:

  • augsta dzēstspēja;
  • var lietot līdz mīnus 30°C temperatūrā;
  • laba cena, ja salīdzina ieguvumus pret investīciju.

 

Mīnusi:

  • dzēšanas viela ir pulveris, kas dzēšot iekļūst vissīkākajās plaisās, šķirbās un būtībā var sabojāt dzēšamo objektu un arī lietas, kas atrodas līdzās degošajam objektam;
  • pulvera ugunsdzēsības aparāts nav piemērots degošas eļļas vai dzīvnieku tauku dzēšanai.

Izvēlēties savu ugunsdzēsības aparātu >>https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/pulvera-ugunsdzesibas-aparati/

Plusi:

  • saudzīgs pret vidi – dzēšanas viela ir  videi draudzīgs materiāls;
  • saudzīgs pret īpašumu – izmantojot ūdens putu ugunsdzēsības aparātus, lietotājs var būt drošs, ka netiks sabojāti tuvumā esošie priekšmeti;
  • nelielas atkārtotas uzpildīšanas izmaksas;
  • var dzēst arī elektrības izraisītus ugunsgrēkus līdz 1000 V.

Mīnusi:

  • zemākas dzēšanas klases nekā pulvera ugunsdzēsības aparātam;
  • nevar uzglabāt un lietot temperatūrā, kas zemāka par mīnus 5°C;
  • nevar dzēst degošu eļļu vai dzīvnieku taukus;
  • nav ieteicams dzēst gāzveida vielas.

Izvēlēties savu ugunsdzēsības aparātu >> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/udens-putu-ugunsdzesibas-aparati/

 

Plusi:

  • iepildītais šķidrums ir apkārtējai videi draudzīgs;
  • dzēšot ugunsgrēku, netiek bojātas vai piesārņotas apkārt esošās lietas;
  • īpašas izplūdes sprauslas rūpējas, lai viela netiktu izšļakstīta uz cilvēka ķermeņa vai mēbelēm;
  • iespējams dzēst elektrību līdz 1000 V.

MīnusiF-klases aparāti nav piemēroti gāzveida vielu dzēšanai.

 

Izvēlēties savu ugunsdzēsības aparātu >> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/f-klases-ugunsdzesibas-aparati/

 

Plusi:

  • dzēšanas viela ir oglekļa dioksīds (CO2), kas nerada piesārņojumu un saglabā tīru vidi;
  • īpaši piemērots elektroiekārtu dzēšanai, kā arī var dzēst degošus šķidrumus (dīzeļdegviela, benzīns) un degošas gāzes.

Mīnusi:

  • ar ogļskābās gāzes (CO2) ugunsdzēsības aparātu nevar dzēst ugunsgrēkus, kuros deg cieti materiāli, izraisot ogļu veidošanos. Tādēļ speciālisti iesaka līdzās ogļskābās gāzes (CO2) ugunsdzēsības aparātiem telpās izvietot arī pulvera vai ūdens putu  ugunsdzēsības aparātus;
  • šīs ierīces ir smagākas par pulvera un ūdens putu ugunsdzēsības aparātiem, esot vienādam tilpumam;
  • dzēšot ar šo ugunsdzēsības aparātu, jāuzmanās no apsaldēšanās riska, jo dzēšanas laikā ogļskābā gāze (CO2) atdziest līdz pat – 60°C.

Izvēlēties savu ugunsdzēsības aparātu >> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/oglskabas-gazes-ugunsdzesibas-aparati/

Mūsdienu pasaulē dominē litija jonu baterijas, kas kļuvušas par mūsu ikdienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Mūs ieskauj viedtālruņi, portatīvie datori, planšetes, droni, un arvien izplatītāki kļūst arī elektriskie skrejriteņi.

Tomēr litija jonu bateriju konstrukcija un sastāvs arī nozīmē, ka aizdegšanās gadījumā tās ir ļoti grūti apdzēst. Tradicionālie ugunsdzēšamie līdzekļi šajā gadījumā ir neefektīvi.

Šāda veida ugunsgrēku dzēšanai risinājums ir VER-DIS ugunsdzēšamie aparāti, kas paredzēti litija jonu bateriju izraisīto ugunsgrēku dzēšanai. Inovatīva ugunsdzēšamā viela uz vermikulīta dispersijas pamata ātri atdzesē bateriju un nodzēš liesmas. Hermētiskais apvalks bloķē skābekļa piekļuvi un novērš uguns izplatīšanos.

 

Izvēlēties savu ugunsdzēsības aparātu >> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/litija-jona-akumulatoriem/ 

2.Novieto ugunsdzēsības aparātu piemērotā vietā

Ugunsdzēsības inventāra izvietošanu objektā ugunsdzēsības aparāts

Atbilstoši 19.04.2016 MK noteikumu Nr.238 “Ugunsdrošības noteikumi” prasībām ugunsdzēsības inventāram ir jābūt brīvi pieejamam un ērti lietojamam nepieciešamības gadījumā.

Ugunsdzēsības aparātu novieto ne augstāk par 1,5 metriem no grīdas līdz aparātu rokturim.

Publiskās vietās ugunsdzēsības aparāta vietas jāapzīmē ar zīmi “Ugunsdzēsības aparāts”, kas jāizvieto redzamā vietā.

Ugunsdzēsības inventāra kastes

Dažādas konfigurācijas plastmasas un metāla ugunsdzēsības inventāra kastes ir pasaulē plaši izplatīts risinājums ugunsdzēsības inventāra novietošanai.

Kastes pasargā ugunsdzēsības inventāru no ārējo laikapstākļu ietekmes, putekļiem, mazina huligāniskas tieksmes lietot ugunsdzēsības inventāru bez vajadzības. Savukārt speciālas slēdzenes, ar ko ir aprīkotas kastes, nodrošina ātru piekļuvi pie inventāra nepieciešamības gadījumā.

Papildus informāciju par izcenojumiem un risinājumiem atradīsiet šeit.

Metāla un plastikāta ugunsdzēsības aparātu kastes

Ugunsdzēsības inventāra statīvi

Objektos, kur telpu plānojuma dēļ ir apgrūtināta vai neiespējama ugunsdzēsības inventāra stiprināšana pie sienām, tiek izmantoti ugunsdzēsības inventāra statīvi. Tie ir viegli pārvietojami telpā pēc nepieciešamības.

Iegādājoties statīvus, svarīgi pievērst uzmanību tam, kādu ugunsdzēsības aparātu veidu stiprināšanai tie ir paredzēti. Proti, ogļskābās gāzes ugunsdzēsības aparātu stiprinājumi atšķiras no pulvera un ūdens putu ugunsdzēsības aparātu stiprinājumiem.

 

Papildus informāciju par izcenojumiem un risinājumiem atradīsiet šeit.

3.Ieplāno laiku ikgadējai ugunsdzēsības aparāta apkopei

Ugunsdzēsības aparātus, līdzīgi kā jebkuru ierīci, ir jāuztur darba kārtībā, jo nestrādājošs pirmās nepieciešamības ugunsaizsardzības līdzeklis ir sliktāk kā vispār neesošs.

Atceries, ka ugunsdzēsības aparātu tehniskā apkope ir jāveic ne retāk kā 1 reizi gadā, savukārt 1 reizi 5 gados jāveic ugunsdzēsības aparātu atvēršana un labošana, vienlaikus pārpildot vai nomainot dzēšanas vielu, kā arī nomainot dilstošās ugunsdzēsības aparātu detaļas palaišanas mehānismos – blīves un vārstus.

Ugunsdzēšamo aparātu lietošanu Latvijā reglamentē Ugunsdrošības noteikumi. Tas ir vienkāršs un efektīvs līdzeklis, kas ļauj nodzēst ugunsgrēku vai aizdegšanos to sākuma stadijā –pats svarīgākais faktors materiālo un cilvēkresursu zaudējumu samazināšanai.

Uzzināt vairāk >> https://fnserviss.lv/ugunsdzesibas-aparatu-apkope/

Pieteikt pakalpojumu

E-veikals