7 padomi ugunsdrošam Adventes laikam

novembris 26, 2023

Straujiem soļiem pietuvojas Adventes laiks – brīdis, kad dienas steigu sāk nomainīt mierīgāks dzīves ritums, vairāk laika pavadām katrs savās mājās un sākam gatavoties Ziemassvētkiem. Diemžēl tieši gada tumšajos un vēsajos mēnešos ievērojami palielinās arī ugunsnelaimju skaits – VUGD dati liecina, ka katru gadu aptuveni 30 ugunsgrēku izcelšanās iemesli ir bez uzraudzības atstātas degošas sveces, jo īpaši Adventes vainagos un Ziemassvētku eglītēs.

Lai svētki ikviena sirdī ienestu prieku un pozitīvas emocijas, FN-SERVISS eksperti aicina atcerēties par ugunsdrošību.

Pievērs uzmanību materiāliem, no kā izgatavots Adventes vainags!

Ja Adventes vainagu veido pats, īpašu uzmanību pievērs tā materiāliem - izmanto, piemēram, neizžuvušus egļu zarus vai citus mūžzaļus augus. Kompozīciju veidojot, izmanto samitrinātu zaļo oāzi, kas ilgāk to noturēs svaigu. Izvairies no viegli uzliesmojošiem dekoriem, sausiem ziediem.

Ja iegādājies jau gatavu Adventes vainagu, pārliecinies, ka tajā izmantotie materiāli nav viegli uzliesmojoši.

Izvēlies Adventes vainagam piemērotas sveces!

Atceries, ka sveces Adventes vainagā jānovieto uz speciālas pamatnes vai svečtura. Novieto tās vainagā tā, lai sveču liesma degot neaizsniegtu egļu skujas un citus zarus/dekorus.

Drošākās ir cilindra veida sveces, kam degot, viducis izdeg, bet gar malām veidojas parafīna aizsargjosla. Visdrošākās ir tējas sveces, kas atrodas trauciņā, pie nosacījuma, ka trauciņš ir uz stabilas pamatnes, taču ņem vērā, ka jebkura svece tik un tā ir ugunsbīstama.

Adventes vainagu novieto drošā vietā!

Adventes vainagu novieto uz stabilas virsmas, piemēram, galda. Svarīgi, lai tuvumā nebūtu viegli uzliesmojoši priekšmeti vai materiāli. Nav ieteicams to novietot uz televizora, palodzes, aizkaru vai papīru tuvumā, uz radiatora, iekurtām krāsnīm un citiem ugunsnedrošiem priekšmetiem.

Vienmēr pārliecinies, vai Adventes vainaga svece atrodas drošā attālumā no degošiem priekšmetiem!

Degošas sveces neatstāj bez uzraudzības!

Atceries, ka atstāt telpā, kur ir degošas sveces, bērnus un dzīvniekus vienus bez uzraudzības ir aizliegts, jo mirklis līdz ugunsnelaimei var būt pavisam īss. Tāpat arī izejot no mājas vai dodoties pie naktsmiera, vienmēr pārbaudi, vai visas aizdegtās sveces ir nopūstas!

Ievēro drošību, uzstādot arī lampiņu virtenes un gaismas statīvus!

Lai radītu svētku sajūtu, viens no ātrākiem un vienkāršākiem veidiem ir izrotāt balkonu vai mājokli ar lampiņu virtenēm un gaismas statīviem logos. Lai arī šis ir salīdzinoši vienkāršs un efektīvs veids kā ātri iegūt svētku sajūtu, noteikti nevajadzētu aizmirst par ugunsdrošību. Diemžēl, bez uzraudzības atstātas lampiņu virtenes, var kļūt par cēloni uguns nelaimei, jo, notiek īssavienojumam, ir vien dažas sekundes, līdz mājokli pārņems liesmas.

Noteikti nelietot bojātas lampiņas un gaismas statīvus, ja tiem ir bojāti vadi, tāpat arī nav ieteicam pārslogot elektrosistēmu, vienlaicīgi kontaktligzdā pieslēdzot vairākas lapiņu virtenes. Izvairieties no tā, lai lampiņas būtu tuvu viegli uzliesmojošiem priekšmetiem, piemēram, aizkariem. Svarīgi atcerēties, ka nedrīkst iekštelpām domātās gaismiņu virtenes uzstādīt ārā, un otrādāk – tas var būt bīstami. Un visbeidzot, dodoties pie naktsmiera vai ārpus mājām, noteikti izslēdzam tās.

Gatavojot svētku maltīti, pievērs uzmanību drošībai!

Adventes laikam sākoties, aizvien biežāk mājokļos sāk parādīties pīrāgu un piparkūku smarža. Kopīga ģimeniska aktivitāte, kurā iesaistās kā lieli, tā mazi, taču būtiski atcerēties, ka gatavošanas laikā nevajadzētu pievērsties kādām citām nodarbēm, kā, piemēram, filmas skatīšanai, mājokļa uzkopšanai u.c.

Bez uzraudzības atstāts ēdiens cepeškrāsnī vai uz plīts ir viens no biežākajiem ugunsgrēka izcelšanās iemesliem. FN-SERVISS eksperti iesaka virtuvē labi redzamā un pieejamā vietā turēt ugunsdzēsības pārklāju, nereti tā ir kā ''pirmā palīdzība'' brīžos, kad pannu vai katliņu pārņem dūmu mākonis un liesmas.

Atceries par ugunsdrošu aprīkojumu mājās!

FN-SERVISS eksperti aicina jo īpaši gada tumšajā un aukstajā laikā, kad dedzinām sveces un lampiņu virtenes, parūpēties par sava mājokļa ugunsdrošību.

Pārliecinies, ka mājoklī ir uzstādīti dūmu detektori – tie ar spalgo skaņas palīdzību visātrāk noziņos par tuvojošos uguns nelaimi. Papildus drošībai turi mājoklī ugunsdzēsības aparātu vai ugunsdzēsības pārklāju, kas ir lieliski palīglīdzekļi uguns liesmu apdzēšanai sākuma stadijā. Tomēr, ja uguns liesmas kļūst nekontrolējamas, noteikti izsaucam glābējus, zvanot uz 112.

E-veikals