Kā sagaidīt svētkus droši? Konsultē FN-SERVISS

decembris 19, 2018

Mierīgi Ziemassvētki

Ziemassvētku un Jaungada laiks, kas visu paaudžu cilvēkiem dāvā brīnumus un pozitīvas emocijas. Kopā ar neiztrūkstošajiem mandarīniem un svētku egli, par Jaunā gada gaidīšanas neatņemamiem atribūtiem, kļuvušas mājīgās sveču gaismas, dzirkstis metošās brīnumsvecītes, elektrisko gaismas virteņu margošana, un naksnīgajās debesīs plaukstošie salūta raķešu ziedi.

Ziema ir sveču valdīšanas laiks un ne velti, pašā ziemas viducī  - 2. februārī svinam Sveču dienu. Īstas sveces "dzīvā" liesmiņa ir nepārspējama dekorācija uz galda, plaukta, vai kamīna dzegas. Arī Ziemassvētki nav iedomājami bez svecīšu iedegšanas Adventes vainagā un krāšņas eglīšu rotāšanas. Tomēr svece ir dzīvas uguns nesēja un uguns reizēm mēdz būt viltīga... Jāatceras, ka nav ieteicams sveces novietot uz televizora, uz palodzes aizkaru tuvumā, vai papīra dokumentu tuvumā. Vienmēr jāpārliecinās, vai svece atrodas drošā attālumā no degošiem priekšmetiem. Tas ir īpaši svarīgi, ja dzīvoklī ir mazi bērni un mājdzīvnieki. Nevar zināt, kuri pat bīstamāki...  Bet sveces nav vienīgais riska faktors. Svētku laikā palielinās to traumu risks, kas rodas pārkāpjot Ziemassvētku eglītes uzstādīšanas, elektriskā apgaismojuma piestiprināšanas un pirotehnisko līdzekļu izmantošanas noteikumus.

Gaišajā svētku gaidīšanas noskaņā par prozaisko ugunsdrošību reizēm neviens tā īsti nepiedomā. Bet velti. Nezināšanas, aizmāršības un neuzmanības dēļ ātri var izcelties ugunsnelaime. Kā liecina Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) nepielūdzamā statistika, - tieši bez uzraudzības atstātas degošas sveces svētku laikā ir biežākais ugunsnelaimju cēlonis. Aizdedzies Adventes vainags vai uzliesmojusi  eglīte, var izraisīt nopietnus ugunsgrēkus. Svētkus pabojās arī sadedzis svētku galdauts, sabojāti rotājumi un dekorācijas. Ziema ir laiks, kad uguns mūsu mājās ir pavisam tuvu. Lai svētki paliktu atmiņā tikai ar priecīgajiem brīžiem jāievēro noteikumi, īpaši piegriežot vērību ugunsdrošībai. Dūmu detektors, ugunsdzēsības aparāts un ugunsdzēsības pārklājs ir tie mazie palīgi, kas svētku laikā no ugunsnelaimes var palīdzēt izglābt ģimeni un mājokli. Ja ar mazajiem ir par maz, jāzvana uz 112.

Adventes vainags

No egles zariem pītais Adventes vainags ir jauks ziemassvētku sagaidīšanas rituāls. To rotā četras sveces, kuras tiek pakāpeniski aizdegtas katrā svētdienā. Svecēm jāatrodas drošībā – tas nozīmē, ka sveces vainagā jānovieto uz speciālas, stabilas pamatnītes, lai tās nevarētu apgāzties. Sveces nedrīkst atrasties tuvu viegli uzliesmojošiem rotājumiem. Drošākās ir cilindriskās sveces, kurām degot, izdeg viducis, bet gar malām veidojas parafīna aizsargjosla. Visdrošākās ir tējas sveces, kas atrodas trauciņā, pie nosacījuma, ka trauciņš ir uz stabilas pamatnes. Jāatceras, ka jebkura svece tik un tā ir ugunsbīstama un ir attiecīgi jāuzmana. Sveces nedrīkst atstāt bez uzraudzības, it īpaši, ja ir ļoti sportisks kaķis...  Par drošību jādomā, piemēram, visu Adventes vainagu var uzlikt uz metāla paplātes. Tas atvieglos skuju savākšanu un nodrošinās papildus ugunsdrošību. Šobrīd veikalos ir nopērkamas pietiekoši efektīgas LED sveces, kuras imitē gan mazo tējas svecīti, gan cilindrisko sveci. Šādu, atkārtoti izmantojamu sveču, lietošana saglabā gan Adventes simbolisko jēgu, gan padara vainagu ugunsdrošu. Pamatnoteikums ir viens, nodzēst sveces, ja tās netiek kontrolētas un pārbaudīt, vai vainagā nav "aizķērusies" kāda dzirkstelīte. Adventes vainags ir neliels un to var ātri nodzēst uzklājot ugunsdzēsības pārklāju.

Ziemassvētku egle

Tradicionāls Jaungada svinību atribūts ir kupla Ziemassvētku eglīte. Šodien eglītes ir nopērkamas dabiskas vai mākslīgas izcelsmes. Katram veidam ir savas priekšrocības un trūkumi. Dabiskajai eglei piemīt neaprakstāms meža aromāts, un tās skujas gaisā izdala labvēlīgos fitoncīdus. Tomēr skujkoks labi deg un visbīstamākie šajā ziņā ir izkaltušas eglei, kas var uzliesmot momentāni. Piedevām, egli vajadzēs arī utilizēt. Pēc svētkiem žūstot tā piebērs grīdu ar savām asajām adatām. Tāpēc bieži veselas egles vietā izvēlas lielā vāzē ievietotu kuplu egles zaru, tā nodarot mazāku kaitējumu dabai un saglabājot egles smaržu. Populāra ir Ziemassvētku egles sumināšana ārtelpās, piemēram, mežā vai pagalmā. Kas var būt skaistāks par apsnigušu eglīti? Nekādi rotājumi nav vajadzīgi! Svecītes var glīti izvietot turpat sniegā lielākā skaitā un tas radīs ļoti jauku noskaņu.

Jaungada eglīti uzstāda stabilā pamatnē, drošā attālumā no degošām plītīm, krāsnīm, kamīniem, apkures ierīcēm un sildelementiem.  Eglīte nedrīkst traucēt pārvietoties telpā un aizšķērsot izeju. To ieteicams ievietot vāzē ar ūdeni vai podā ar mitrām smiltīm. Vēlams vakaros egli norasināt ar ūdeni, lai tā nezaudētu mitrumu un nesāktu birt skujas. Jāizvēlas droši un stabili egļu svecīšu turētāji. Svecītes izvieto tā, lai neaizdegtos rotājumi un lai liesmas nevarētu aizsniegt citus zarus. Jāatceras, ka ugunsbīstamais attālums uz augšu var būt tīri liels, labāk, ja virs sveces nekādu zaru vai rotājumu nav vispār.  av prāta darbs vienlaicīgi rotāt dabisku egli ar īstām svecēm un viegli uzliesmojošiem rotājumiem, tādiem kā vates pikas, papīra vītnes un sniegpārsliņas. Kokvilnas un kartona rotaļlietām, ko izmanto rotāšanai nepieciešama speciāla piesūcināšana.

Nekad neatstājiet eglītē degošas sveces bez uzraudzības, pat uz īsu brīdi! Izejot no mājas, pārbaudiet, vai visas aizdegtās sveces ir nodzēstas! Kategoriski nedrīkst ļaut bērniem spēlēties ar Ziemassvētku egli bez pieaugušo uzraudzības un izmantot atklātu uguni. Arī brīnumsvecīšu mestās dzirkstis pie egles var izraisīt ugunsgrēku. Ja eglīte aizdegās, tai ir jāierobežo gaisa plūsma, pārklājot to ar segu, un pēc tam lej ūdeni uz degšanas avotu. Nedrīkst degošas sveces atstāt bez uzraudzības, bērni vai dzīvnieki var nejauši tās apgāzt.

Toties mākslīgās egles ir vairākkārtēji izmantojamas un praktiskas. Izvēloties šādu egli jāpievērš uzmanība materiālu kvalitātei. Vajadzētu iegādāties tikai augstas kvalitātes produktu, kas atbilst ugunsdrošības noteikumiem un kuram ir visi ES sertifikāti. Mākslīgās egles ir lieliskas, bieži to skujas izstaro gaismu, egles griežas mūzikas pavadībā un ir vēl citas opcijas. Turklāt tās ir pietiekoši ugunsdrošas.

Elektriskie rotājumi

Iegādājoties elektriskās spuldzīšu virtenes, jāpārliecinās vai virtene paredzēta āra lietošanai vai tikai iekštelpām. Telpām domātās āra lietošanai nederēs... Visiem elektriskajiem izstrādājumiem jābūt ar kvalitātes sertifikātiem. Iegādājoties virtenes, jāpārbauda, vai virtene nav bojāta, jo tāda var izraisīt īssavienojumu. Ja virtenes darbības laikā rodas traucējumi, - nepatīkama smaka, mirgojošas gaismas, vai sāk silt vadi, nepieciešams izslēgt apgaismojumu un novērst problēmas. Nevajadzētu pašrocīgi veikt jelkādus spuldzīšu virteņu uzlabojumus, jo neprasmīgi savienoti vadi ir bīstami. Ugunsdrošas gaismu virtenes vadam jābūt vismaz sērkociņa biezumā, plānāki vadi tiek uzskatīti par nedrošiem. Ja virtenes ir vairākas, jāseko, lai vadi nesapinās. Drošāk, ja gaismu virtenes ieslēdz dažādās kontaktligzdās.  Gaismas virtenes nevajadzētu atstāt ieslēgtas naktī un ģimenes prombūtnes laikā.

Jaunās – LED elektriskās spuldzīšu virtenes - ir krietni drošākas nekā vecā tipa spuldzīšu virtenes ar kvēlspuldzēm. To patērētā jauda ir mazāka un attiecīgi arī pārslodzes risks elektrotīklam ir ievērojami mazāks. Būtu vēlams nomainīt vecās spuldzīšu virtenes pret jaunajām, LED, - ar visām gaismas regulācijas iespējām, energoekonomiskas un ugunsdrošas.

Pirotehnika

Salūta šāvieni un brīnumsvecīšu dedzināšana ir teju līksmākā ziemas svētku daļa. Lielāko daļu raķetes un citus pirotehnikas izstrādājumus drīkst lietot tikai āra apstākļos un piesardzīgi ievērojot visus drošības pasākumus! No nepareizas pirotehnikas lietošanas tiešām gūst nejaukas traumas un nopietnākās traumas ir roku, kāju un sejas apdegumi. Piemēram, petardei sprāgstot rokās var būt ļoti smagas sekas...Tomēr šos izstrādājumus nevajadzētu pilnībā izslēgt no svētku priekšnesuma iekštelpās. Ir zemākās bīstamības klases pirotehnika, kura ievietota, piemēram, svētku tortē, metīs fantastiskus dzirksteļu kūļus. Pirms iegādāties pirotehniku, noteikti jākonsultējas ar speciālistiem, kā pareizi to lietot, un precīzi jāievēro lietošanas instrukciju.  Svarīgākie būs drošības attālumi starp pirotehnikas elementiem, skatītājiem un ugunsnedrošiem objektiem. Ja salūts radījis aizdegšanos, degošo vietu dzēš ar tradicionālajiem ugunsdzēšanas līdzekļiem, - ugunsdzēšamo aparātu un ugunsdzēsības pārklāju. Ja tas nelīdz, zvana uz 112.

Ballīte bērniem

Jaungada laikā bērnu sarīkojumu organizēšana daudzām iestādēm ir obligāts pasākums. To laikā par ugunsdrošību atbild iestādes vadītājs. Telpa ballītes rīkošanai nav vēlams izraudzīties augstāka par otro stāvu.  No telpas jābūt divām izejām, kas apzīmētas ar gaismas norādēm. Egles uzstādīšanai un svētku iluminācijai jābūt atbilstošai ugunsdrošības noteikumiem. Ugunsdrošības līdzekļiem jāatrodas tuvumā. Bērnu pasākumā jāpiedalās pieaugušajam, kas atbildēs par ugunsdrošību un nepieciešamības gadījumā organizēs evakuāciju,   Vecākiem jāatceras, ka bērnu tērpiem nevajadzēti izmantot viegli uzliesmojošus materiālus, kā vati, marli un papīru. Ugunsdrošību šiem materiāliem var palielināt pats. Atliek tos 10 minūtes izmērcēt siltā ūdenī, kurā izšķīdinātas 150 g dzeramās sodas un 50 g cietes, tad izžāvēt.

Nelaimes gadījums

Ja mājās ir kaut kas aizdedzes nevajag uzreiz celt paniku un vērt vaļā logu. Vēja plūsma tikai pastiprinās liesmas. Logu jāatver, kad liesmas ir izdevies apdzēst. Iespējams, ir pēdējais laiks iegādāties ugunsdzēsības aparātu, novietot to ģimenes locekļiem zināmā vietā un iepazīties, kā ar to pareizi apieties. Ja aparāts vēl nav iegādāts, svētku laikā var turēt pa rokai to, kas atrodas automašīnas bagāžas nodalījumā. Noderīgs ir ugunsdzēsības pārklājs, kas droši būtu jātur tuvumā. Ja aizdegas egle, adventes vainags vai citi svētku rotājumi, nekavējoties to apklāj ar ugunsdrošu pārklāju, kas apslāpēs liesmas. Liesmu dzēšanai var likt lietā jebkuru trauku, ar ko iespējams sasmelt ūdeni, - spainis, katls vai kas cits. Jāceras, ka ūdeni nedrīkst liet uz tīklā ieslēgtām elektroierīcēm, tās visas ir jāatvieno no tīkla. Pats svarīgākais, - ja ir notikusi uguns izraisīta nelaime, pat tad, ja aizdegšanās ir neliela, nekavējoties par to jāinformē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, zvanot uz 112.

Dūmu detektors, ugunsdzēsības paklājs vai ugunsdzēsības aparāts būs tie, kas negaidītas ugunsnelaimes brīdī var izglābt pašu vērtīgāko – ģimeni, mājokli, automašīnu, citus īpašumus no lieliem postījumiem vai pat bojāejas. Atcerieties! 19.04.2016 Ministru kabineta noteikumi Nr. 238 “Ugunsdrošības noteikumi” paredz , ka dūmu detektors (no 2020.gada 1.janvāra) ir obligāta prasība katrā mājoklī.

E-veikals