Drošības pasākumi zibens laikā. Noskaidro kā sevi pasargāt!

jūnijs 30, 2023

Latvijā vasaras periodā bieži vien sastop negaisu, ko pavada lielas vēja brāzmas, pērkons un zibens, kas spēj nodarīt lielus postījumus dabai un cilvēkiem, ja vien netiek padomāts savlaicīgi par drošības pasākumiem. Par to, kā rīkoties, ja saņemts brīdinājums par negaisu un vēja brāzmām, un kāds ir ugunsdrošības inventāra minimums ikviena mājoklī, stāsta FN-SERVISS drošības eksperti.

Svarīgākie drošības noteikumi, kas jāievēro, ja ir saņemts brīdinājums par tuvojošos negaisu

Nereti negaiss sākas strauji, iepriekš pat neliecinot par tā tuvošanos. Lai zinātu, kā rīkoties negaisam sākoties, ja atrodieties mājās, mežā, atpūtas braucienā pie ezera vai citus, ir svarīgi ievērots 5 pavisam vienkāršus drošības noteikumus.

⚠️ Bez īpašas vajadzības neejiet ārā no ēkas!

⚠️ Nostipriniet uz balkona vai mājas pagalmā esošos priekšmetus, kas var tikt aizpūsti un izraisīt bojājumus!

⚠️ Aizveriet durvis un logus, žalūzijas vai aizkarus!

⚠️ Savlaicīgi atvienojiet elektroiekārtas, jo zibens izraisīts pārspriegums var izraisīt nopietnus bojājumus!

⚠️ Nenovietojiet automašīnu zem kokiem!

Kā rīkoties, ja negaisa laikā atrodaties ārpus telpām?

✅ Atrodoties uz ūdens, mēģiniet nokļūt krastā un nekavējoties meklējiet patvērumu!

✅ Atrodoties mežā, meklējiet patvērumu biezoknī ar zemiem kokiem.

✅ Atrodoties atklātā teritorijā, meklējiet patvērumu ielejā! Izvairieties no atrašanās uz pakalniem, klajā laukā, blakus elektrolīnijām.

 

Ko nedrīkst darīt negaisa laikā?

⛔️ Izvairieties no patveršanās nojumē, nelielu konstrukciju ēkās, kā arī zem lieliem atsevišķi augošiem kokiem atklātā teritorijā.

⛔️ Nesēdiet uz betona virsmas un neatbalstieties pret betona sienām.

⛔️ Izvairieties no saskaršanās ar metāla priekšmetiem, tehniku, velosipēdu utt.

Atcerieties par ugunsdrošības inventāru savā mājoklī!

Nereti gadās situācijas, ka ugunsgrēki mājokļos rodas brāzmaina negaisa dēļ – zibens sasperta koka nokrišana uz mājokļa, zibens izlādes iekļūšana mājoklī neaizvērtu logu dēļ, īssavienojums. Ja mājoklis ir aprīkots ar visvienkāršāko ugunsdrošības inventāru, ir iespēja savlaicīgi ierobežot ugunsgrēka izplatīšanos un glābt tuvinieku dzīvības.

Aprīkojiet mājokli ar detektoriem!

Atcerieties, detektora uzdevums nav dzēst, bet gan brīdināt par izcēlušos nelaimi un radušos apdraudējumu cilvēka veselībai un dzīvībai.

Izvēlieties savam mājoklim piemērotākos detektorus šeit -> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/lokalie-dumu-un-gazes-detektori/

Turiet pa rokai ugunsdzēsības aparātu!

Neviens no detektoru veidiem nespēj aizvietot ugunsdzēsības aparātu, kam arī ir jābūt ikvienā mājoklī, kur tiek domāts par savu un sev mīļo cilvēku drošību.

Atceries, ka ugunsdzēsības aparāti ir jāuztur darba kārtībā, tādēļ ne retāk kā 1 reizi gadā ir jāveic tā tehniskā apkope, savukārt 1 reizi 5 gados jāveic ugunsdzēsības aparātu atvēršana un labošana, vienlaikus pārpildot vai nomainot dzēšanas vielu.

Izvēlieties savam mājoklim atbilstošāko ugunsdzēsības aparātu šeit -> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-aparati/

Papildus drošībai – ugunsdzēsības pārklājs!

Papildus detektoriem un ugunsdzēsības aparātiem ir pieejami arī ugunsdzēsības pārklāji, kas ir  drošs un pārbaudīts ugunsdzēsības līdzeklis, ko ieteicams izmantot mājsaimniecībās un saimnieciskās darbības objektos, lai ierobežotu uguns liesmu izplatīšanos, nodzēstu ugunsgrēku tā sākuma stadijā.

Izvēlieties piemērotāko ugunsdzēsības pārklāja izmēru šeit -> https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/ugunsdzesibas-parklaji/

E-veikals