Liela tiesa Latvijā notiekošie ugunsgrēki mājokļos izceļas, pateicoties bojātai elektroinstalācijai. Tas nav brīnums, jo lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju dzīvo daudzdzīvokļu mājās, kas celtas vēl padomju laikā un to elektroinstalācija ir vairākkārtīgi nolietojusies. Dažreiz tā ir kritiskā un cilvēkiem bīstamā stāvoklī.
"Nesakārtota elektroinstalācija ir bīstama vairāku iemeslu dēļ. Ja kaut kur instalācijā rodas strāvas noplūde, šī vieta var sākt karst un ar laiku aizdegties. Bīstami ir slikti veikti elektrības vadu savienojumi un nekvalitatīvi kontakti. Arī šajās vietās vadi var sakarst, dzirksteļot un sākties degšanas procesi. Tāpat padomju laikā bija izplatīta prakse sevišķi neuztraukties par dažāda diametra vadu un dažāda metāla vadu savienošanu. Tas veicināja savienojuma vietu sakaršanu un potenciālos ugunsgrēka draudus. Trešais mājokļos izplatīts ugunsdrošības risks bija nepareiza vadu šķērsgriezuma un drošinātāju nominālu izvēle- neliela šķērsgriezuma vadus pievienoja pie neatbilstošiem, lielai strāvai paredzētiem drošinātājiem. Rezultātā vadi pie palielinātas slodzes sakarsa un izraisīja ugunsgrēku. Pārbaudīt privāto dzīvokļu un mājokļu elektroinstalāciju jau sen bija laiks. It īpaši tas attiecās uz tām mājām, kas ir celtas vēl padomju laikā, un kurās elektroinstalācija nav pārbaudīta kopš mājas nodošanas ekspluatācijā. Elektroinstalācija noveco, piedevām, dažreiz tā ir tikusi kļūdaini remontēta. Jāatgādina, ka dzīvokļu elektroinstalācija pārbaudi drīkst veikt tikai sertificēts elektriķis, kurš darbojās uzņēmumā vai ir reģistrējies kā individuālā darba veicējs. Elektroinstalācijas pārbaude principā ir tāda pati, kāda tika veikta agrāk. Klāt nākusi tikai kontaktsavienojumu pārbaude ar termokameru.
Vispirms elektriķis iepazīstas ar situāciju dzīvoklī, apseko elektrosadali un sastāda elektroinstalācijas shēmu, kurā tiek fiksēti aizsargierīču dati, vadu un kabeļu markas un parametri. Pēc tam tiek mērīta elektroinstalācijas izolācijas pretestība (šim nolūkam jāatslēdz sprieguma padeve un jāatvieno slodze), kā arī elektroiekārtu, zemējuma ierīces un zemējumvada nepārtrauktības pretestības pārbaude. Lai labāk redzētu kā elektroinstalācija uzvedas zem slodzes, vēlams ieslēgt visus potenciālos strāvas patērētājus un pēc vairākām minūtēm atvērtās elektrosadales kārbas un elektrosadali apsekot ar termokameru. Termogrāfiskie attēli tiek fiksēti un pievienoti pārbaudes aktam. Jāveic arī visas ēkas zibensaizsardzības sistēmas apskate un zemējuma kontūru strāvas noplūdes pretestības mērījumi." informē sertificēts elektriķis Kārlis Legzdiņš, ‘’FN serviss’’ eksperts.