No darba vides riskiem nekad nevar pilnīgi izvairīties, tie ir dabīga dzīves sastāvdaļa. Riskiem var būt objektīvs vai subjektīvs cēlonis. To izcelsme var būt dabīgu vai tehnogēnu iemeslu izraisīta. Ja dabīgu iemeslu skaitā ir, piemēram, stihiskas parādības, kā viesuļvētras vai plūdi, tad pie tehnogēniem riska faktoriem pieskaita visa veida darbības ar ķīmiski vai bioloģiski aktīvām, ugunsnedrošām un līdzīgām vielām, kā arī darbības ar instrumentiem, aprīkojumu, ierīcēm vai iekārtām. Taču darba vides riski meklējami ne vien dabīgos vai tehnogēnos iemeslos – tie var rasties arī vienkārši pārvietojoties pa telpām, paslīdot, paklūpot, arī nepiemērots mikroklimats var būt risks.
Riski var kļūt par cēloni avārijām un nelaimes gadījumiem darbā, kā arī izraisīt arodslimības. Dažreiz risku sekas ir neliela trauma vai nenozīmīgi materiālie zaudējumi. Citreiz avārijas un nelaimes gadījumu sekas var būt katastrofālas. Ļoti nepatīkami ir dažādi nelaimes gadījumi darba vietās. It īpaši mazos uzņēmumos nelaimes gadījumi un darbinieku saslimšana ietekmē ne tikai atsevišķa darbinieka veselību, bet arī visa uzņēmuma darbību. Viena cilvēka iztrūkums var pilnībā izjaukt uzņēmuma darbības procesus. Lai aprēķinātu iespējamos zaudējumus, kas var rasties uzņēmumam, ja darbā notiek nelaimes gadījums, FN-SERVISS drošības eksperti iesaka izmantot Nelaimes gadījumu risku kalkulatoru.
Lai risku darba vietās samazinātu līdz minimumam, Darba aizsardzības likumā darba devējam ir noteikts pienākums rūpēties par uzņēmumā vai organizācijā strādājošo veselību un drošību, kā arī veikt darba vides sakārtošanu atbilstoši 02.10.2007 Ministru Kabineta noteikumiem Nr. 660 "Darba vides iekšējās uzraudzības kārtība". Atbilstoši noteikumiem darba vides iekšējā uzraudzība sastāv no
- darba vides iekšējās uzraudzības plānošanas,
- darba vides risku novērtēšanas,
- darba vides iekšējās uzraudzības īstenošanas un darba vides iekšējās uzraudzības pārbaudes un pilnveidošanas.
Risku novērtēšanu paredz arī Eiropas Savienības pamatdirektīvas, speciālās direktīvas par darba drošību darba vietās, direktīvas par darbinieku aizsardzību pret ķīmiskiem, fizikāliem un bioloģiskiem riskiem. Risku analīzes, vadības un novērtēšanas pamatnostādnes iekļautas arī starptautiskajos standartos, kā vides vadības standarts ISO 14001, kvalitātes standartā ISO 9001, kā arī arodveselības un darba drošības vadības sistēmā OHSAS 18001. Politiku darba drošībā nosaka arī Starptautiskās darba organizācijas "Darba drošības un veselības aizsardzības vadības sistēmu vadlīnijas".