Pavasara drošības ģenerāltīrīšana mājoklī. Kas jāievēro?

aprīlis 25, 2024

Pavasaris ir laiks, kad ikviens no mums ar jaunu enerģiju nododas dažādiem tīrīšanas darbiem, vai tā būtu pagalma sakopšana pēc ziemas, vai drēbju izšķirošana skapī, vai mājokļa ģenerāltīrīšana.

Vai esi aizdomājies, ka šajos darbos pavisam vienkārši vari integrēt arī rūpes par sava mājokļa drošību? FN-SERVISS eksperti sniedz vairākus ieteikumus kā tu vari iegūt sirdsmieru un savu mājokli ar pavisam vienkāršiem rīkiem padarīt drošu.

 Uzstādi dūmu un gāzes detektorus

 

Pārbaudi vai tavā mājoklī esošie dūmu un/vai gāzes detektori ir darba kārtībā. Notīri putekļus no tā, ja nepieciešams, izmanto putekļu sūcēju. Noteikti pārbaudi to ar testa pogu - dūmu detektors būs darba kārtībā, ja atskanēs spalgs skaņas signāls. Ja nepieciešams, nomaini baterijas. Atkarībā no detektora veida, tā baterijas kalpo aptuveni no 2 līdz 10 gadiem.  Gadījumā, ja tavs mājoklis nav aprīkots ar dūmu un/ vai gāzes detektoru, ir pēdējais laiks to izdarīt!

No 2020.gada 1.janvāra Ugunsdrošības noteikumu prasības nosaka to, ka visos mājokļos – gan privātmājās, gan dzīvokļos – ir jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājās papildus jānodrošina arī ugunsdzēsības aparāts.

Dūmu detektors brīdinās par ugunsnelaimi un tas ir aktuāli ikvienam mājokļa īpašniekam vai īrniekam. Savukārt tvana gāzes detektors brīdinās par indīgās gāzes (CO gāzes) koncentrācijas palielināšanos gaisā, kas var atstāt neatgriezeniskas sekas cilvēka veselībai un dzīvībai. Aktuāli ikvienam, kas savas mājas apsildīšanai izmanto malkas apkuri (krāsnis, kamīni), ēdiena pagatavošanai izmanto ar malku kurināmas plītis. Turpretim gāzes detektors brīdinās par indīgo gāzu (propāna, butāna vai metāna) koncentrācijas palielināšanos gaisā, kas var atstāt neatgriezeniskas sekas cilvēka veselībai un dzīvībai. Aktuāli ikvienam, kas savas mājas apsildīšanai izmanto dabasgāzi, ikdienā izmanto dabasgāzi ēdiena pagatavošanai.

Izvēlies savam maciņam un telpas interjeram piemērotāko risinājumu šeit https://fnserviss.lv/prece/ugunsdrosiba/lokalie-dumu-un-gazes-detektori/

Atceries!

  • Laicīgi saņemot signālu par ārkārtas situāciju, tiek iegūts laiks cilvēku drošai evakuācijai un materiālo vērtību saglābšanai.
  • Pārliecinies, ka dūmu un gāzes detektori ir darba kārtībā!

Aprīko mājokli ar vismaz vienu ugunsdzēsības aparātu

Pārbaudi, vai mājoklī izvietotais ugunsdzēsības aparāts ir darba kārtībā - pārliecinies, ka pēdējā gada laikā ir veikta tā apkope. To vari pārbaudīt informatīvajā etiķetē. Ja nepieciešama ikgadējā aparāta apkope, piesaki meistara vizīti vai nogādā to sev ērtākajā ugunsdzēsības aparātu apkopes punktā. Ja tavs mājoklis vēl nav aprīkots ar ugunsdzēsības aparātu, ir īstais brīdis to izdarīt!

Ugunsdzēsības aparāts ir vienkāršs un efektīvs līdzeklis, kas ļauj nodzēst ugunsgrēku vai aizdegšanos to sākuma stadijā, kas ir pats svarīgākais faktors materiālo un cilvēkresursu zaudējumu samazināšanai.

Ugunsgrēku izcelšanās iemesli var būt dažādi – liesmas var rasties no apgāzušās sveces, izkritušas ogles no krāsns, īssavienojuma dēļ. Svarīgi saprast, ka ne visās situācijās efektīvākais būs viena veida ugunsdzēsības aparāts. Tie atšķiras ar savu pildījumu, dzēstspēju, tilpumu. Piemēram, pulvera ugunsdzēsības aparātu var lietot arī līdz mīnus 30°C temperatūrā, savukārt, ūdens putu aparāts būs piemērotāks elektrības izraisītu ugunsgrēku lokalizēšanai. Turpretim VER-DIS ugunsdzēsības aparāts būs piemērots litija jonu bateriju, kas atrodas datoros, viedierīcēs, elektroskūteros u.c.,  izraisītu ugunsgrēku likvidēšanai.

Atceries!

  • Ugunsdzēsības aparātus, līdzīgi kā jebkuru ierīci, ir jāuztur darba kārtībā, jo nestrādājošs pirmās nepieciešamības ugunsaizsardzības līdzeklis ir sliktāk kā vispār neesošs!
  • Ugunsdzēsības aparātu tehniskā apkope jāveic ne retāk kā 1 reizi gadā, savukārt 1 reizi 5 gados jāveic ugunsdzēsības aparātu atvēršana un labošana. Aparāta apkopi vari veikt jebkurā autorizēta apkopes centrā, arī FN-SERVISS.

Aprīko virtuvi ar ugunsdzēsības pārklāju

Papildus drošībai, iesakām mājokli aprīkot ar ugunsdzēsības pārklāju, kas ir drošs un pārbaudīts ugunsdzēsības līdzeklis, ko ieteicams izmantot mājsaimniecībās un saimnieciskās darbības objektos, lai ierobežotu uguns liesmu izplatīšanos, nodzēstu ugunsgrēku tā sākuma stadijā.

Ar ugunsdzēsības pārklāju  var  droši  dzēst aizdegušos  pannu vai citu pārtikas pagatavošanas ierīci, kurā tiek izmantoti augu vai dzīvnieku eļļas un tauki. Arī dažādu ierīču izraisītos uzliesmojumos vai drēbju aizdegšanās gadījumos.

Atceries!

Ugunsdzēsības pārklāji ir efektīvi tikai nelieliem ugunsgrēkiem, tos nedrīkst izmantot lielu vai izkliedējušu ugunsgrēku dzēšanai! Tādā gadījumā nepieciešams veikt cilvēku evakuāciju un nekavējoties izsaukt ugunsdzēsības dienestu, zvanot uz 112!

Atjauno pirmās palīdzības aptieciņas saturu

Nobrāzums, apdegums, vai traumēts pirksts, gatavojot maltīti – visās šajās ikdienišķajās situācijās mūsu roka sniedzas pēc pirmās palīdzības aptieciņas. Tas ir svarīgs drošības elements,  kas palīdz atbilstoši rīkoties notiekot nelaimes gadījumam vai saslimstot.

Galvenais ir nodrošināt, ka pirmās palīdzības aptieciņa ir labi aprīkota, regulāri pārbaudīta un atjaunināta. Tās pieejamība un pareiza izmantošana var būtiski uzlabot situācijas iznākumu neplānotu medicīnisko saasinājumu gadījumā, arī brīžos, kad profesionālu mediķu palīdzība ir vēl tikai ceļā.

Uzglabā degošus šķidrumus tikai drošās tvertnēs

Vai benzīns priekš zāles pļāvēja vai motorzāģa stāv drošā tvertnē?  Ir laiks savā garāžā, noliktavā un darba vietā ieviest kārtību un atbrīvoties no nedrošiem, deformējušiem šķidrumu uzglabāšanas traukiem!

Arī veicot nelielus remontdarbus ievēro darba drošību

Ja šajā pavasarī esi nolēmis veikt mājokļa remontdarbus vai pagalma labiekārtošanas darbus, neaizmirsti parūpēties par drošību! Atjauno savus darba cimdu krājumus, savukārt, ja plāno veikt špaktelēšanas / slīpēšanas darbus, noteikti noderēs respirators.

Ieplāno dūmvadu, apkures iekārtu un ierīču tīrīšanu

Ja tavā mājoklī ir krāns, kamīns, plīts un izmanto cieto kurināmo, apkures sezonas noslēgums ir vispiemērotākais laiks, lai veiktu dūmvadu un apkures iekārtu tīrīšanu.

Latvijā gadā izceļas ap 500 ugunsgrēku, kurus izraisa skursteņos degoši sodrēji, tāpēc regulāra skursteņa tīrīšana ir ne tikai obligāta prasība, bet arī nopietns ugunsdrošības priekšnosacījums.

Lai skurstenis droši varētu veikt savas funkcijas, tam nepieciešama regulāra kopšana un  kvalitatīva kurināmā izmantošana. Tāpēc ikvienam skurstenim pie jebkuras apkures iekārtas izmantošanas ir vajadzīga skursteņslauķa palīdzība, kurš veiks gan skursteņa un apkures sistēmas vizuālo apskati, gan tīrīšanu un bojājumu novēršanu.

Ja vēlies savu mājokli padarīt ugunsdrošāku un iegūt sirdsmieru, ka sevis un mājinieku drošībai no savas puses esi izdarījis maksimumu, ieskaties FN-SERVISS e-veikalā, kur atradīsi trūkstošo aprīkojumu par lieliskām cenām!

Iepērkoties  e-veikalā vismaz par 25 EUR,  DĀVANĀ saņem BEZ MAKSAS piegādi.

E-veikals